Yabancılara Türkçe öğretiminde sözlü Türkçenin kelime sıklığını belirleme çalışması ve günlük hayatta kullanılan diyalogların derlenmesi
The study of determining the vocabulary frequency of spoken Turkish in teaching Turkish to foreigners and compilation of dialogues used in daily life
- Tez No: 737191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL GÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
Bu çalışma, yabancı dil olarak Türkçe eğitimi alan öğrencilerin eğitim kurumu dışında bulunan alışveriş mekânlarından kasap, fırın, restoran, otobüs firması, büfe, market, terzi, telefoncu, erkek kuaförü vb. alanlarda kendilerini ifade etmesinde yardımcı olacak isimlerin, fiillerin, soru cümlelerinin ve diyalogların tespit edilmesi amacıyla ortaya çıkarılmıştır. Mekânlarda kullanılan isimlerin ve fiillerin kullanım sıklığının, soru cümlelerinin ve günlük diyalogların derlenmesi amacıyla meydana getirilmiş bu çalışmanın evreni Zonguldak ili, Merkez ilçesidir. Örneklem olarak kullanılan mekânlar ise kasap, fırın, restoran, otobüs firması, büfe, market, terzi, telefoncu ve erkek kuaförüdür. Çalışmada örneklem olarak kullanılan mekânlardan farklı günlerde ve saatlerde ses kaydı alınmıştır. Ayrıca mekânlarda ses kaydı alınırken ses kaydının işleyişine müdahale etmeden doğal gözlemler de yapılmıştır. Alınan ses kaydı ve doğal gözlemlerle tespit edilen kelimeler bilgisayarda yazı ortamına aktarılmıştır ve bu sayede bir kelime havuzu ortaya çıkarılmıştır. Elde edilen veriler türlerine ve kullanım sıklıklarına göre tablolar vasıtasıyla çalışmaya dâhil edilmiştir. Ayrıca çalışmada soru cümlelerinin tespitine ve sıklıklarına da yer verilmiştir. Soru cümlelerinin tespitinde müşteriler ve çalışanlar tarafından kullanıldığına da dikkat edilmiştir. Oluşturulan bu tablolar sonucunda mekânlar arası karşılaştırmalar da yapılmıştır. Çalışmanın sonunda ortaya çıkarılan tüm bu verilere göre değerlendirmeler yapılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the names, verbs, question sentences and dialogues that will help the students who study Turkish as a foreign language to express themselves in the butcher, bakery, restaurant, bus company, kiosk, market, tailor, telephone man and hairdresser, which are outside the educational institution. was introduced for the purpose. The universe of this study, which was created to compile the frequency of use of nouns and verbs used in places, interrogative sentences and daily dialogues, is the Merkez district of Zonguldak province. The places used as samples are the butcher, bakery, restaurant, bus company, buffet, market, tailor, telephone shop and men's hairdresser. Sound recordings were taken from the places used as samples in the study on different days and times. In addition, natural observations were made while recording the sound in the spaces without interfering with the operation of the sound recording. The words determined by the sound recording and natural observations were transferred to the written environment on the computer, and a word pool was revealed in this way. The data obtained were included in the study through tables according to their types and frequency of use. In addition, the determination of the question sentences and their frequency are also included in the study. Attention has also been paid to the use of question sentences by customers and employees. As a result of these tables created, comparisons between spaces were also made. At the end of the study, evaluations were made and suggestions were made according to all these data revealed.