Sağlıklı Kentler Projesi üzerine bir çalışma: Batı Akdeniz Bölgesi SWOT-AHP analizi
A study on the Healthy Cities Project: Western Mediterranean Region SWOT-AHP analysis
- Tez No: 712388
- Danışmanlar: PROF. DR. BELMA KEKLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Sağlıklı Kentler Projesi, Dünya Sağlık Örgütü'nün tüm bölgelerinde aktif girişimleri olan küresel bir programdır. Bu araştırmanın amacı, Batı Akdeniz Bölgesi'nde sağlıklı kentler projesinin gelişimine etki eden faktörleri SWOT-AHP yöntemi ile tespit etmektir. Batı Akdeniz Bölgesi'nde yer alan Antalya, Isparta ve Burdur illerinin ayrı ayrı güçlü ve zayıf yönleri; fırsat ve tehditleri incelenerek genel olarak Batı Akdeniz Bölgesi'nin en güçlü, en zayıf yönlerinin ortaya konması; en önemli fırsatlarının ve tehditlerinin belirlenerek gerekli önlemlerin alınması konusunda öneriler sunulması araştırmanın amaçları arasındadır. Yapılan analiz sonuçlarına göre; SWOT grupları arasında en yüksek ağırlık değerini fırsatlar (%35,41) alırken, güçlü yönler ikinci (%22,51), tehditler üçüncü (%22,16) ve zayıf yönler (%19,92) son sırada yer aldığı tespit edilmiştir. SWOT gruplarında güçlü yönler dikkate alındığında; en yüksek ağırlık değerini (%22,20) zorunlu aşıları tamamlanmış çocuk oranının yüksek olması alırken, en düşük ağırlık değerini yabancı dilde temel sağlık hizmeti verilmesi (%2,10) almıştır. Zayıf yönlerde en yüksek ağırlık değerini alan faktör 17 yaş ve altındaki kadın nüfus doğum oranının fazla olması (%25,87) iken en düşük ağırlık değerini hastanelerde yabancı dilde sağlık hizmeti verilmemesi (%7,24) almıştır. Fırsat faktörleri ağırlık düzeyleri incelendiğinde; en yüksek ağırlık değerini alan faktör (%33,42) hekim başına düşen hasta sayısının düşük olması olurken, en düşük ağırlık değerini (%14,27) hemşire başına düşen hasta sayısının düşük olması almıştır. Tehdit faktörleri dikkate alındığında ise en yüksek ağırlık değerini (%27,64) 0-14 yaş aralığındaki bireylerin ölüm oranının yüksek olması alırken, işsizlik oranının sınır değerde olması (%12,21) en düşük ağırlık değerini almıştır.
Özet (Çeviri)
The Healthy Cities Project is a global program with active initiatives in all regions of the World Health Organization. The aim of this research is to determine the factors affecting the development of the healthy cities project in the Western Mediterranean Region with the SWOT-AHP analysis. One of the aims of the research is to examine the strengths, weaknesses, opportunities and threats of the provinces of Antalya, Isparta and Burdur, which are located in the Western Mediterranean region, and to offer suggestions for taking necessary precautions. According to the results of the analysis; it is examined that among the SWOT groups, opportunities (35.41%) had the highest weight, while strengths (22.51%) were in the second place, threats were in the third (22.16%), and weaknesses (19.92%) were in the last place. Considering the strengths in SWOT groups; the highest weight value (22.20%) was obtained by the high proportion of children whose mandatory vaccinations were completed, while the lowest weight value was received by providing primary health care services in a foreign language (2.10%). The factor with the highest weight in the weak aspects was the high rate of birth (25.87%) for the female population aged 17 years and younger, while the lowest weight value was taken by the absence of health services in a foreign language in hospitals (7.24%). When the weight levels of opportunity factors are examined; the factor with the highest weight value (33.42%) was the low number of patients per doctor, while the lowest weight value (14.27%) was the low number of patients per nurse. When the threat factors are taken into account, the highest weight value (27.64%) is obtained by the high death rate of individuals in the 0-14 age range, while the unemployment rate is at the limit value (12.21%).