Akciğer kanserli olgularda KOAH (Kronik obstrüktif akciğer hastalığı) alevlenmesi sebepleri ve alevlenmenin tedavi sürecine etkisi
Causes of COPD (Chronic obstructive pulmonary disease) exacerbation in patients with lung cancer and its effect on the treatment process
- Tez No: 712432
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ YILMAZ, DOÇ. DR. PINAR AKIN KABALAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Akciğer kanseri ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ortak etyolojik faktör olan sigara kullanımı sebebiyle birlikte görülme sıklığı normal popülasyona göre yüksek olan hastalıklardır. Akciğer kanserli hastalarda KOAH alevlenme, akciğer kanseri olmayan KOAH'lı hastalara göre daha sık görülmekte ve daha ağır seyretmektedir. Bu hasta grubunda, geçirilen KOAH alevlenmeler akciğer kanseri tedavisini sekteye uğratmaktadır. KOAH alevlenme, akciğer kanseri tedavisinin ertelenmesine hatta bazı hasta gruplarında tedavinin hiç başlanamamasına sebep olmaktadır. Bir grup hastanın da kanser tedavisi, alevlenme sonucu komplikasyonlar sebebi ile sonlandırılmak zorunda kalmaktadır. Bu nedenle akciğer kanseri tedavisi gören hastalarda KOAH alevlenme geçirmeye yatkın ve ağır alevlenme geçirme riski yüksek olan hastaları öngörüp, bu hastaların yeterli ve etkili KOAH tedavisi alması ve destek tedaviler ile alevlenme riski ve şiddetinin en aza indirilmeye çalışılması önemlidir. Bilgimiz dahilinde literatürde benzerine rastlamadığımız çalışmamızda KOAH alevlenme ile hastaneye başvuran akciğer kanseri hastalarının özelliklerini, alevlenme şiddetini ve alevlenme sonucunda kanser tedavi sürecinin etkilenip etkilenmediğini araştırdık. Ağır KOAH alevlenme geçiren ve alevlenme sonrasında kanser tedavisinin geciktiği ya da sonlandığı hastalarda bu duruma predispozisyon yaratan sebepleri inceledik. Gereç ve Yöntem: Çalışma prospektif olarak planlanmış olup Haziran 2018-Ocak 2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde sürdürüldü. Akciğer kanseri ve KOAH tanısı ile takip edilen ve KOAH alevlenme tanısı ile hastaneye başvuran 156 hasta çalışmaya dahil edildi. Aktif kanser tedavisi alan hastalar, destek tedavi alan hastalar, kanser tedavisi sonrası takipte olan hastalar ve planlanan tedavisi başlanamayan hastalar ayrı gruplar halinde incelendi. Bu hastaların yaş, ek hastalık, KOAH evresi, kanser histopatolojik tipi ve evresi, vücut kitle indeksleri (VKİ) yağsız vücut kütleleri (FFM), alevlenme dereceleri, Eastern Cooperative Oncology Group (ECOG), Dispne, Eozinopeni, Konsolidasyon, Asidemi, Atriyal Fibrilasyon (DECAF) ve Charlson Komorbidite İndeksi (CCI) skorlamaları karşılaştırıldı. Bu karşılaştırmalarda normal dağılımın sağlandığı bağımsız gruplarda t testi, sağlanmadığı gruplarda Mann Whitney U testi kullanıldı. İkiden fazla kategorik değişken olan karşılaştırmalarda One Way ANOVA ve Kruskal Wallis testleri kullanıldı. Ağır alevlenme geçirme ve kanser tedavisi sonlanmasına etkili faktörlerin karşılaştırılması için lojistik regresyon analizi yapıldı. Bulgular: Çalışmamıza alınan 156 hastanın yaş ortalaması 66.2 idi. Hastalar ortalama 4,5 yıldır KOAH tanısı ile takip edilmekte ve %41 oranında D grubu KOAH tanılı hastalardı. CCI, ECOG ve DECAF skoru yüksek olan hastalar sıklıkla ağır KOAH alevlenme geçirmişti (sırası ile p=0.026, 0.05, 0.031). ECOG ve DECAF skoru yüksek olan hastalar 8 kat daha fazla ağır alevlenme geçirmiş (sırası ile p= 0,006 ve 0,007) ve daha yüksek oranda hastanede yatarak tedavi edilmişti (p=0,009 ve 0,0042). Ağır alevlenme sonrası hastaların kanser tedavisi, hafif ve orta alevlenme geçiren hastalara göre daha yüksek oranda sonlandırılmıştı (p=0,034) ve alevlenme derecesi tedavi sonlanması için anlamlı bir risk faktörü olarak bulundu (p=0,03, odds ratio:24,6). SONUÇ: ECOG, DECAF ve CCI skoru yüksek olan hastalarda ağır KOAH alevlenme geçirme olasılığı yüksektir ve ağır KOAH alevlenme kanser tedavisi sonlandırılması için anlamlı bir risk faktörüdür. ANAHTAR KELİMELER: Akciğer kanseri, Ağır KOAH alevlenme, ECOG, DECAF, CCI
Özet (Çeviri)
Purpose: The most important and common cause of both lung cancer and chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is smoking, the incidence of this two illnesses together is therefore high. COPD exacerbations in patients with lung cancer is more common and more severe compared to patients without lung cancer. In these patients COPD exacerbations are intervening with cancer treatments. COPD exacerbations causes the postponing of the treatment for lung cancer and in some cases treatment cannot even begin. In some patients, treatment cannot continue due to COPD exacerbations. In this context it is important that patients with high risk of COPD exacerbation and severe exacerbation should be considered and be given effective COPD treatment with supportive treatment measures to minimize COPD exacerbation risk and severity. In our literature research we couldn't find any other studies similar to ours. In this study, we analyzed, characteristics of lung cancer patients who visited the hospital for COPD exacerbation, severity of COPD exacerbations and if cancer treatment is affected by COPD exacerbations or not. We investigated the patients whose cancer treatment postponed or stopped because of severe COPD exacerbations to determine predisposing factors causing this issue. Materials and methods: This prospective study conducted between June 2018-january 2019 in University of Health Sciences Ankara Atatürk Sanatorium Health Practice and Research Center. 156 patients with lung cancer and COPD who came to the hospital with COPD exacerbation were included in the study. There are three study groups in this research which are, patients currently receiving cancer treatment, patients who are receiving supportive treatment and patients who are in post treatment follow up stage considered as one group and finally patients whose treatment could not start. In these groups we compared age, additional illness, COPD stage, histopathological type and stage of cancer, BMI, FFMI, severity of exacerbations, ECOG, DECAF and CCI scores. For groups with independent normal distribution student t-test otherwise Mann Whitney u test was used. For comparison of more than two categorical variables One Way ANOVA and Kruskal Wallis tests were used. Criteria for having severe exacerbations and stopping cancer treatment logistic regression test was performed. Results: of 156 patients who were included in the study mean age was 66.2. Patients who were diagnosed with COPD, had the diagnosis for 4.5 years in average and 41 percent were in COPD group D. Patients with high scores of CCI, ECOG and DECAF were the ones who had severe COPD exacerbations (p=0.026, p=0.05, p=0.031). Patients with high ECOG and DECAF scores had severe exacerbations 8 times more (p=0.006 and p=0.007) and their need for hospitalization in comparison was more frequently (p=0,009 and p=0,0042). Cancer treatment was stopped after severe exacerbations which were more than mild or moderate exacerbations(p=0,034) and severity of exacerbations was found as a significant risk factor for stopping cancer treatment (p=0,03, odds ratio:24,6). Conclusion: Patients with high scores of ECOG, DECAF and CCI are more likely to have severe COPD exacerbations. And severe COPD exacerbation is a significant risk factor for stopping cancer treatment. KEY WORDS: Lung cancer, Severe COPD exacerbation, ECOG, DECAF, CCI