Optik üretim süreçleri
Optical manufacturing processes
- Tez No: 712445
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH UNGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Optik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, tasarımı tamamlanan görünür dalga boyu optiğinin ham malzemeden başlayıp optik taşlama, optik parlatma, optik merkezleme, optik ince film kaplama ve optik ölçüm metodolojisi anlatılmıştır. Yüksek hassasiyet ve üretim hızı için tüm üretim zincirinin dikkate alınması gerekmektedir. Optik endüstrisi muazzam bir uygulama yelpazesini kapsar ve birçok üretim teknolojisini kullanır. İstenilen optik performans değerlerini sağlamak için optik üretim yapılmış ve sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, starting from the raw material, optical grinding, optical polishing, optical centering, optical thin film coating and optical measurement methodology of the completed visible wavelength optics are explained. For high precision and production speed, the entire production chain needs to be considered. The optical industry covers an enormous range of applications and uses many manufacturing technologies. Optical fabrication was produced and the results were evaluated to provide the desired optical performance values.