Teknolojik gelişimin sanayi politikalarına etkileri ve istihdam ilişkisi: 1980 sonrası Türkiye'de otomotiv sektör örneği
Effects of the technological development of industrial policy and employment relations: The case of automotive sector in Turkey after 1980
- Tez No: 712452
- Danışmanlar: DR. SABRİ ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanayi ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de son yarım asırdır teknolojik gelişimin etkileri olduğu reddedilemez bir gerçektir. Teknolojik gelişim ise parabolik bir hıza sahiptir. Bazı alanlarda icatların ve uygulamaların etkileyici zincir uygulamalara yol açtığı ve türetme yolu ile pek çok yeni buluşların ortaya çıktıyı görülmektedir. Tesla döneminden bu yana, insan eli ile yapılan her şeyi yine Tesla'nın ifadesi ile gün gelecek robotik cihazlar yapacaktır. Bu da ekonomik ve sosyal alanda farklı etkileşimlere yol açacaktır. Bu çalışmada, teknolojik değişim ve dönüşümler ayırt edilecek, dijitalleşme ile gelinen durum analiz edilecek ve akabinde, Türkiye'de 1980 sonrası teknolojik gelişimin sebep olduğu sosyal ve ekonomik değişimler analiz edilmiştir. Çalışma literatür taraması olmakla birlikte, özellikle otomotiv sanayiinde yaşanan değişimler ile ilişkiler ortaya konulmuştur. Teknolojik gelişimlerin sanayi politikaları olarak ele alındığı başlıklar patentler, lisanslar, standartlar ve Ar-Ge faaliyetleridir. Türkiye'nin teknoloji politikalarını kullanarak sanayileşmenin rotasını belirlemekte önemli adımlar atmakta olduğu görülmüştür. Fakat yeterli değildir, daha fazla teşvik ve uygulamanın hayata geçirilmesi otomotiv sektörü için faydalı olacaktır. 2005-2020 yılları arasında istihdam sayılarının analizi neticesinde istihdamdaki artış ve azalışlarının sebebi olarak ekonomik krizler ve talepteki değişimler olduğu görülmüştür. Bu değişimlerdeki ana etkenin teknoloji olmadığı görülmüştür. Teknolojik değişimlerin kısa ve orta vadede istihdama bir etkisinin olmadığı ve sonrasında ise yeniden istihdama katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
As the world is also the last half century in Turkey is an irrefutable reality that the effects of technological development. Technological development has a parabolic speed. In some areas, it is seen that inventions and applications lead to impressive chain implementations and many new inventions emerge through derivation. Since the time of the Tesla, everything done with human hands will again make robotic devices with Tesla's phrase coming day by day. This will lead to different interactions in the economic and social sphere. In this study, technological changes and transformations will be recognized, to be analyzed case by the bride and subsequently digitalized, social and economic changes caused by technological developments in Turkey after 1980 will be analyzed. Although the study is a literature review, the relations with the changes especially in the automotive industry will be revealed. The topics in which technological developments are considered as industrial policies are patents, licenses, standards and R&D activities. Turkey was found to be using the technology policy in taking important steps to determine the route of industrialization. However, it is not sufficient. It will be beneficial for the automotive sector to implement more incentives and applications. As a result of the analysis of employment numbers between 2005-2020, it was observed that economic crises and changes in demand were the reasons for the increase and decrease in employment. Technology was not the main factor in these changes. It has been concluded that technological changes do not have an effect on employment in the short and medium term and then contribute to employment again.