Orman yangınının tespiti ve konumunun belirlenmesi için bir elektronik ihbar sistemi tasarımı
An electronic warning system design for forest fire detection and determination of location
  1. Tez No: 712505
  2. Yazar: BANU GİZEM TEKEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Orman yangınlarının erken tespit edilmesinde uyarı sistemleri büyük öneme sahiptirler. Bu sistemlerin bir parçası olan gözlem noktalarının uygun ve etkin bir şekilde yerleştirilmesi de önemli bir problemin konusunu oluşturmaktadır. Tez çalışmasında bir bölge hakkında bilgiler içeren sayısal haritalar kullanılarak o alanda gözlemci olarak seçilen noktaların görüş hattı analizleri yapılmıştır. Görüş hattı analizinde Sayısal Diferansiyel Algoritma (DDA), görüş alanı çalışmalarında ise R3 algoritması kullanılmıştır. Yapılan analizlerden sonra seçilen alanı en iyi şekilde kapsayan bir nokta ve iki nokta belirlemesi yapılmıştır. Ayrıca incelenen alanı maksimum düzeyde kapsayan minimum nokta sayısı belirlenmiştir. Bu tezde hedef noktanın konumunun tespiti konusuna değinilmiştir. Tek kamera olduğu zaman bilinen hedef noktanın doğrultusuna göre sadece açı/yön bilgisinin belirlenmiş olacağı görülmüştür. Aynı gözlem noktasına 120^°lik görüş açısıyla üç kamera konulduğunda hedef nokta doğrultusunun hangi kameranın görüş açısı içinde olduğu incelenmiştir. Ayrıca tez çalışmasında farklı noktalara iki ve üç gözlem noktası yerleştirildiğinde hedef noktanın konumunun aranması gereken kesişim alanının nasıl değiştiği incelenmiştir. Sonuçta gözlem noktası sayısı arttıkça hedef noktanın konumunun tespitinde aranması gereken alanın daraldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Warning systems are very important in the early detection of forest fires. Appropriate and effective placement of observation points, which are a part of these systems, is also the subject of an important problem. In thesis work, line-of-sight analyzes of the points selected as observers were made using digital maps containing information about a region. Digital Differential Algorithm (DDA) was used in line-of-sight analysis and R3 algorithm was used in field of view studies. After the analysis, one point and two points were determined to cover the selected area in the best way. In addition, the minimum number of points covering the examined area at the maximum level were determined. In this thesis, the subject of determining the location of the target point is mentioned. It has been observed that when there is one camera in observation point, only the angle/direction information will be determined according to the direction of the known target point. When three cameras are placed at the same observation point with a viewing angle of 120°, it is examined which camera the target point direction is within the field of view. Also, in thesis, two and three observation points were placed at different points and the location of the target point was examined. As a result, it was observed that as the number of observation points increased, the area to be searched in determining the location of the target point narrowed.