Siyanotik ve asiyanotik konjenital kalp hastalığı olan bebeklerde cerrahi öncesi dönemde fidgety hareketlerin analizi
Analyzing of preoperative fidgety movements in infants with cyanotic and acyanotic congenital heart disease
  1. Tez No: 712513
  2. Yazar: ZEYNEP KAVRIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Konjenital kalp hastalıkları (KKH) doğumsal defektlerin en fazla görülen tipi olmakta ve varlığında nörogelişimsel gecikme riski artmaktadır. Fidgety hareketlerin post-term 9-20. haftalar arasında görülmemesi ya da anormal olması nörogelişimsel bozukluk varlığını düşündürmektedir. Çalışmanın amacı, siyanotik ve asiyanotik KKH bebeklerde; cerrahi öncesi dönemde fidgety hareketleri (FMs) ve kaba motor gelişimi karşılaştırmaktı. Çalışmaya yaş ortalaması 15 hafta olan 19 asiyanotik ve 16 hafta olan 13 siyanotik KKH bebek dahil edildi. Takip edilen bebeklerin 20'si kız, 12'si erkekti. Bebeklere ait demografik bilgiler, klinik özellikler ve laboratuvar değerleri kaydedildi. Bebeklerin FMs'leri video kayıt yöntemi ile kaydedilerek Motor Optimalite Skoru (MOS) hesaplandı. Kaba motor gelişim Alberta Infant Motor Scale (AIMS) ile değerlendirildi. Çalışma sonucunda siyanotik ve asiyanotik KKH bebeklerin MOS arasında fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Congenital heart disease (CHD) is the most common type of congenital defects and its presence increases the risk of neurodevelopmental delay. Absence or abnormality of fidgety movements between the post-term 9-20 weeks suggests the presence of neurodevelopmental disorder. The aim of this study was to compare fidgety movements (FMs) and gross motor development in the preoperative period in cyanotic and acyanotic CHD infants. 19 acyanotic infants with a mean age of 15 weeks and 13 cyanotic CHD infants with a mean age of 16 weeks were included in this study. Of the babies followed, 20 were girls and 12 were boys. Demographics, clinical features and laboratory values of the infants were recorded. Motor Optimality Score (MOS) was calculated by recording the FMs of the infants with the video recording method. Gross motor development was assessed with the Alberta Infant Motor Scale (AIMS). As a result of the study, no difference was found between the MOS of cyanotic and acyanotic CHD infants (p>0.05).