Respiratuar distres sendromlu (RDS) yenidoğanda ısıtılmış nemlendirilmiş yüksek akışlı nazal kanül (HHHFNC) ile nazal sürekli pozitif havayolu basıncı (NCPAP) yöntemlerinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of nasal continuous positive airway pressure (nPAP) methods with heated humidified high flow nasal cannula (HHHFNC) in infants with respiratory distress syndrome (RDS)
  1. Tez No: 712534
  2. Yazar: AGAH BAHADIR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BAŞTUĞ, DOÇ. DR. AHMET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş ve Amaç: Günümüzde güncel tedavi yaklaşımlarıyla, Respiratuar Distres Sendromunda (RDS) morbidite ve mortalite açısından büyük yol kaydedilmiştir. İnvaziv mekanik ventilatörün olumsuz etkilerinden korunmak için, prematür yenidoğanlardaki solunum yetersizliği aşamasında kullanılan noninvaziv mekanik ventilasyon yöntemlerinden hangisinin en etkin ve güvenilir olduğu sorusuna cevap arayışı devam etmektedir. Bu çalışmada, RDS tedavisinin primer solunum desteği aşamasında, HHHFNC ve nCPAP kullanımını etkinlik ve güvenlik açısından karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma Haziran 2020 ile Aralık 2021 tarihleri arasında Kayseri Şehir Hastanesinde 15621 yenidoğan (28-35 doğum haftası ve 1000-2000 gram doğum aralığındaki), dahil etme ile dışlama kriterleri ve öncesinde belirlenen non invaziv mekanik ventilasyon desteği başlatma kriterlerini sağlayan hafif ve orta RDS'li 86'sı iki gruba randomize edildi. Çalışmada ilk 72 saat, 5. ve 7. gün içindeki yetersiz ventilasyon lehine yapılan değerlendirme ile invaziv mekanik ventilasyon ihtiyacı (entübasyona gidiş) başarısızlık göstergesi olarak kabul edildi. Demografik veriler, başarısızlık durumu ile klinik takipte ortaya çıkan olumsuzluklar ve komplikasyonlar istatistiksel olarak analiz edildi. Her iki grup için başarısızlar dışlandıktan sonra, demografik veriler ve komplikasyonlar açısından bir alt grup analiz daha yapıldı. Bulgular: Çalışmamızda, iki grup arasında yapılan karşılaştırmada, maternal ve prematür yenidoğana ait demografik verilerilerinden (tablo 2a, tablo 2b) anne gebelik yaşı, beslenme intoleransı ve tam enteral beslenme gün sayısı verileri haricindekiler için istatistiksel anlamlı farklılığa rastlanmadı (p>0.05). Çalışmamızda, ilk 72 saat ile 5.günde başarısızlık nCPAP için 9/43 (%20.9) HHHFNC'de ise 0/43 olarak tespit edildi. 7.günde ise, başarısızlık nCPAP için 12/43 (%27.9) HHHFNC'de ise 1/43 (%2.3) olarak tespit edildi. ilk 72 saat, 5.gün ve 7.gündeki başarısızlık durumu için her iki grup arasında yapılan karşılaştırmada anlamlı istatistiksel fark tespit edildi (p:0.002, p:0.002, p:0.002). Çalışmamızda iki grup arasında, sepsis, NEK, BPD, PDA, IVK, ROP, PVL, hava kaçağı (pnömotroks vs), apne ve mortalite oranları açısından anlamlı istatistiksel farklılığa rastlanmadı (tablo 3c) (p>0.05) nCPAP grubunda ise nazal travma oldukça yüksek tespit edildi. Sonuçlar: Çalışmamızda ilk 72 saat ve 5.günde nCPAP grubunda başarısızlık oranları yüksekti. HHHFNC'nin 7.gündeki başarısında kafein kullanımının olumlu ek etkisinin olabileceği tespit edildi. Nazal travmaya oranları haricinde diğer sekonder olaylar açısından iki grup arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmedi. Orta RDS li prematür yenidoğanlarda primer solunum desteği aşamasında HHHFNC kullanılabilir etkin ve güvenli bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Today, great progress has been made in terms of morbidity and mortality in Respiratory Distress Syndrome (RDS) with current treatment approaches. In order to prevent the negative effects of invasive mechanical ventilation, the search for an answer to the question of which of the noninvasive mechanical ventilation methods used in the respiratory failure stage in premature newborns is the most effective and reliable continues. In this study, we aimed to compare the use of HHHFNC and nCPAP in the primary respiratory support phase of RDS treatment in terms of efficacy and safety. Materials and Methods: The study was conducted in Kayseri City Hospital between June 2020 and December 2021. Out of a total of 15621 newborns born in the specified date range, 86 with mild and moderate RDS, who were born at 28-35 weeks of gestation and between 1000-2000 g, who met the inclusion and exclusion criteria and initiation criteria for non-invasive mechanical ventilation support, were randomized into two groups. In the study, the evaluation made in favor of insufficient ventilation in the first 72 hours, 5th and 7th days and the need for invasive mechanical ventilation (going to intubation) were accepted as an indicator of failure. Demographic data, failure status, negativities and complications in clinical follow-up were analyzed statistically. After excluding failures for both groups, a further subgroup analysis was performed for demographic data and complications. Results:In our study, in the comparison between the two groups, no statistically significant difference was found for the demographic data of the maternal and premature newborns (table 2a, table 2b) except for the maternal gestational age, feeding intolerance and the number of days of full enteral feeding (p>0.05). In our study, the failure rate was 9/43 (20.9%) for nCPAP and 0/43 for HHHFNC in the first 72 hours and 5 days. On the 7th day, failure was detected as 12/43 (27.9%) for nCPAP and 1/43 (2.3%) for HHHFNC. A statistically significant difference was found in the comparison between the two groups for failure in the first 72 hours, 5th day and 7th day (p:0.002, p:0.002, p:0.002). In our study, no statistically significant difference was found between the two groups in terms of Sepsis, NEC, BPD, PDA, IVK, ROP, PVL, Air leak (pneumotrox etc.), Apnea and Mortality rates(p>0.05). Nasal trauma was found to be quite high in the nCPAP group. Results: In our study, failure rates were high in the nCPAP group in the first 72 hours and on the 5th day. It was determined that the use of caffeine may have an additional effect on the success of HHHFNC on the 7th day. No significant difference was found between the two groups in terms of other secondary events, except for the rates of nasal trauma. HHHFNC is an effective and safe method that can be used in the primary respiratory support phase in premature newborns with moderate RDS.