Fasulye hale yanıklığı hastalığı (Pseudomonas savastanoi pv. phaseolicola)' nın antagonist bakteri strainleri ile biyolojik kontrolü
Biological control of bean halo blight disease (Pseudomonas savastanoi pv. phaseolicola ) by antagonist bacteria strains
- Tez No: 712545
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUDE FİGEN DÖNMEZ YEŞİLDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Ziraat, Microbiology, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalıĢmada, fasulye bitkisinde hale yanıklığı hastalığına neden olan Pseudomonas savastanoi pv. phaseolicola‟nın farklı kaynaklardan izole edilen bakteri strainleri ile biyolojik kontrolü araĢtırılmıĢtır. Ġzole edilen 54 bakteri straini ve fitopatoloji laboratuvarında bulunan bakteri kültür koleksiyonundan seçilen 5 bakteri straini yağ asit metil ester analizi ile tanılanmıĢtır. Strainlerin azot fikse etme, fosfor, potasyum ve kalsiyum çözme özellikleri belirlenmiĢtir. In vitro ortamda test edilen bakteri strainlerinden 11 tanesi (Pseudomonas fluorecens strain ZA79, Lysinibacillus sphaericus strain ZA91, Bacillus subtilis strain ZA114, Bacillus megaterium strain ZA129, Bacillus megaterium strain ZA136, Bacillus atrophaeus strain ZA142, Bacillus megaterium strain ZA146, Bacillus alcalophilus strain ÖSLP3/7, Bacillus subtilis strain ÖBF20, Bacillus mycoides strain ÖBF21 ve Pseudomonas putida strain ÖBF76) patojene karĢı etkili bulunmuĢ ve bu strainlerin 1,97-43,13 mm arasında değiĢen engelleme zonu oluĢturarak Psp‟nın geliĢimini inhibe ettiği belirlenmiĢtir. In vivo saksı denemesinde ise 8 uygulamanın (Pseudomonas fluorecens strain ZA79, Bacillus subtilis strain ZA114, MIX1, MIX2, Bacillus alcalophilus strain ÖSLP3/7, Bacillus subtilis strain ÖBF20, Bacillus mycoides ÖBF21 ve Pseudomonas putida strain ÖBF76) kontrol grubuna kıyasla hastalık geliĢimini %50,15-75,21 oranlarında etki göstererek engellediği tespit edilmiĢtir.
Özet (Çeviri)
In this study, biological control Pseudomonas savastanoi pv. phaseolicola causing halo blight in bean was investigated with bacterial strains isolated from different sources. It was identified by fatty acid methyl ester analysis 5 bacterial strains selected from the bacterial culture collection in the phytopathology laboratory and 54 bacterial strains. The obtained bacterial strains were tested for nitrogen fixing, phosphate, potassium and calcium solubilising properties. In the in vitro experiments, 11 of the bacterial strains (Pseudomonas fluorecens strain ZA79, Lysinibacillus sphaericus strain ZA91, Bacillus subtilis strain ZA114, Bacillus megaterium strain ZA129, Bacillus megaterium strain ZA136, Bacillus atrophaeus strain ZA142, Bacillus megaterium strain ZA146, Bacillus alcalophilus strain ÖSLP3/7, Bacillus subtilis strain ÖBF20, Bacillus mycoides ÖBF21 and Pseudomonas putida strain ÖBF76) were found to be effective against pathogen and these strains were inhibited the development of the pathogen by forming an inhibition zone varying between 1,97-43,13 mm. In the in vivo pot experiments, it was determined that 8 applications (Pseudomonas fluorecens strain ZA79, Bacillus subtilis strain ZA114, MIX1, MIX2, Bacillus alcalophilus strain ÖSLP3/7, Bacillus subtilis strain ÖBF20, Bacillus mycoides ÖBF21 and Pseudomonas putida strain ÖBF76) prevented disease by showing %18.75-75 effect on disease development compared to the control group prevented disease between %50,15-75,21 effect on disease development compared to the control group.