Fon müziğinin esneklik çalışmalarının verimliliği üzerindeki etkileri
Background music was any effect on the productivity of efficiency streching exercises
  1. Tez No: 71255
  2. Yazar: İLKAY YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AHMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
68 ÖZET Bu çalışmanın amacı fon müziğinin esneklik çalışmalarının verimliliği üzerine etkisi olup olmadığının analiz edilmesidir. 1998 yılında Aydınlıkevler ilköğretim okulundan tesatüfi örneklem yöntemiyle 40 bayan öğrenci seçildi. Bu öğrenciler 2 ayrı guruba ayrıldılar ve I.grup fon müziğinde çalışma yapan grup olarak Hgrup müziksiz ortamda çalışan grup diye adlandırıldı ve 10 hafta boyunca haftada 3 gün aynı şartlarda esneklik çalışmaları yaptılar. Bu çalışmanın sonucunda yaş, boy, kilo, başlangıç noktalan dikkate alındığında deney bacaklarının ilk ve son ölçümleri arasında, müzikli ve müziksiz ortamda çalışan grubun kontrol bacağı son ölçümleri arasında farklılık bulunmamıştır. Bunun yanısıra başlangıç noktaları gözetildiğinde kontrol bacakları ilk - son ölçümlerde, müzikli ve müziksiz ortamda çalışan grubun kontrol bacakları ilk ölçümleri, müzikli ve müziksiz ortamda çalışan grubun deney bacağı ilk ölçümleri ve son ölçümleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Beklenen bir sonuç olarak bu çalışmanın sonucunda, fon müziği eşliğinde esneklik çalışmaları yapan grupta esneklik oranı daha fazla olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
69 SUMMARY The aim of this study is to analyse wehether or not background music has any effect on the productivity of effeciency sretching exercises. İn 1998 fourty female student of Aydınlıkevler Primary School were selected using the randamly sampling method. These students were split up into two groups and then while the first group was called“the group which does exercises with background music”the second group was called“the group which does exercises without background music”. Both groups did exercises in the same conditions three days a week for ten weeks. At the and of this study when the initial conditions of age, tall, weigh are taken into considerations the fact that there is no differance between the background music and without background music. The rusut that the fleksibility rate in a group doing flexibility exercises with background music is more than that of the one doing these exercises without background music is an expected result.