Unutulma hakkı: Mahremiyet, veri gizliliği ve etik tartışmalar
Right to be forgotten: Privacy, data privacy and ethical debates
- Tez No: 712552
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA ÜNAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 108
Özet
Dijitalleşmeyle birlikte hem çevrimiçi ortamda geçirilen zaman hem de bu ortamda kişisel verilerin paylaşımı ve kontrolsüz dolaşımı hızla artmıştır. Bu durum da mahremiyetin, özel hayatın ve kişisel verilerin ihlali tartışmalarını beraberinde getirmiştir. İhlaller karşısında kişinin ihlale konu içeriğin silinmesini talep etme hakkı olarak adlandırılan unutulma hakkını kullanmak istemektedir. Unutulma hakkı bir yandan kişi hak ihlallerinin giderilmesine olanak sağlarken diğer yandan da kamu yararı, ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğü tartışmalarını beraberinde getirmektedir. Bu durum unutulma hakkının sadece hukuki açıdan değil etik açıdan da incelenmesi gerektiğini göstermektedir. Bu çalışmada temel olarak hukuk ve iletişim fakültelerinde çalışan akademisyenlerin internette unutulma hakkının etik şekilde kullanılmasıyla ilgili görüşlerinin ortaya çıkarılması ve görüşleri arasında disipliner farklılıklar bulunup bulunmadığının sorgulanması amaçlanmıştır. Amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenen akademisyenlerle yapılan derinlemesine görüşmeler sonucunda elde edilen veriler temalar altında sınıflandırılarak sunulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre unutulma hakkına genel olarak kişi hak ve özgürlükleri, mahremiyetin ihlali, özel hayatın gizliliği, veri gizliliği, kişinin gündelik yaşamı üzerindeki olumsuz etkileri çerçevesinde yaklaşılmaktadır. Dezavantajlı gruplar arasında yer alan çocukların unutulma hakkından yararlanması bir gereklilik olarak görülmektedir. Taleplere objektif yaklaşılması, her olayın kendi özelinde ve bağlamında değerlendirilmesi, haklar arasında denge kurulması, basın yayın kuruluşlarının ve diğer paydaşların da dahil edildiği bir kurul oluşturulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
With digitalization, both the time spent online and the sharing and uncontrolled circulation of personal data in this environment have increased rapidly. This situation has brought with it discussions of violation of privacy, private life and personal data. In the face of rights violations, the person wants to use the right to be forgotten, which is called the right to demand the deletion of the infringed content. While the right to be forgotten allows for the elimination of violations of individual rights, it also brings with it discussions of public interest, freedom of expression, and freedom of the press. This situation shows that the right to be forgotten should be examined not only from a legal point of view but also from an ethical point of view. This study aimed to reveal the views of academics working in law and communication faculties on the ethical use of the right to be forgotten on the Internet and to question whether there are disciplinary differences between their views. The data obtained as a result of in-depth interviews with the academicians determined by the purposive sampling method were presented by classifying them under themes. According to the results of the research, the right to be forgotten is generally approached within the framework of individual rights and freedoms, violation of privacy private life, data privacy, and its negative effects on the daily life of the individual. It is accepted as a necessity that children, who are among the disadvantaged groups, benefit from the right to be forgotten. It is recommended to approach the demands objectively, to evaluate each event in its own particular and context, to establish a balance between rights, and to establish a committee that includes media organizations and other stakeholders.