İnternette unutulma hakkı
Right to be forgotten on the internet
- Tez No: 633233
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN SAYİM VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İletişim Bilimleri, Law, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
İnternet ve bilgi teknolojilerinin gündelik yaşam pratiklerinde ve bilgiye erişme yöntemlerinde sebep olduğu değişimler insan haklarının yeniden yorumlanmasına ya da yeni haklar tanımlanmasına neden olmaktadır. Unutulma hakkı bireylerin geçmişte yaşadıkları olumsuz olaylara ilişkin meşru yayınların olumsuz etkilerinden bu bireyleri korumak üzere söz konusu bilgilere üçüncü tarafların erişimlerinin kısıtlanması olarak tanımlanabilir. Mahremiyet, kişisel verilerin korunması ve kişinin şöhretinin korunması haklarına dayandırılan unutulma hakkı ifade özgürlüğü, medya özgürlüğü ve kamuoyunun bilgiye erişme hakkı gibi hakları kısıtlamaktadır. Bu tezde unutulma hakkı; fikri ve teorik temelleri, sürekli gelişen ve değişen internet dünyası ile pozitif hukuktan örnekler göz önünde bulundurularak eleştirel bir incelemeye tabi tutulmaktadır. İnternetin yeni yaygınlaştığı ve çevrimiçi hayat ile çevrimdışı hayat arasındaki mesafenin daha uzak olduğu yıllarda oluşan pek çok sorunun çözümü olarak sunulan unutulma hakkı teorik temelleri ve başka hakları ihlal etmeden nasıl korunacağı henüz tutarlı bir şekilde ortaya konamamış bir kavramdır. Bu çalışmada unutulma hakkının ancak çok sınırlı bir alanda ve istisnai koşullarda uygulanabilecek bir hak olduğu, unutulma hakkının mahremiyet ve veri koruma haklarından ziyade ifade özgürlüğü çerçevesi içinde düşünülmesi gerektiği savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Internet and information technologies changed daily life practices and methods of accessing information and required a need for defining new rights or reconceptualizing existing ones. Right to be forgotten could be defined as limiting legal publishings related to negative incidents that happened in the past, providing that lives of individuals are not harmed by them. Based on right to privacy, data protection and protection of dignity; right to be forgotten conflicts with other human rights such as freedom of expression, freedom of media and right to access information. In this dissertation, right to be forgotten is reviewed in a critical way taking into account its intellectual and theoretical baseline, constantly evolving internet world and relevant case law. Right to be forgotten is presented by many as a solution for various problems in the years when internet was a new phenomenon and online and offline lives were still separate; yet its theoretical base and how it could be enforced without affecting other human rights is still a problem. In this dissertation, it is argued that right to be forgotten is a right, which could be enforced in a very limited scope and in exceptional circumstances; and that right to be forgotten should be studied in a freedom of expression framework rather than privacy and data protection.