Karşılaştırmalı hukukta unutulma hakkı
The right to be forgetten in comparative law
  1. Tez No: 813912
  2. Yazar: ENES DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAYRAM DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Dijital çağda bilginin çok hızlı olarak üretiliyor ve kaydediliyor oluşu; kişinin mahremiyeti, özel hayatın gizliliği, anonim kalma gibi maddi ve manevi varlığına ilişkin haklarını tehlikeye atabilmektedir. Günümüzde kişisel verilerin internet ortamında bir kere işlenmesi, verilerinin sonsuza kadar varlığını korumasına ve ulaşılabilir olmasına yol açabilmektedir. Bununla birlikte internet ortamında yer alan verilere zaman ve mekân sınırlaması olmaksızın ulaşılabilmesi, unutmamak gibi aykırı bir problemi ortaya çıkarmaktadır. Bu durum internetin asla unutmamasına, bireyin geçmişini takip etmesine ve ikinci bir şansı elde edememesine yol açabilmektedir. Unutulma hakkı, dijital platformlara yüklenen kişisel verilerin bilhassa zaman yönünden kısmen kısıtlanmasını sağlayarak bireylerin onurlu bir yaşam sürmesini güvence altına alınmasını amaçlamaktadır. Bu tez çalışmasında AB hukukunda ve Türk hukukunda kişisel verilerin korunması ile unutulma hakkının uygulanmasına yönelik düzenlemelere ve yargı kararlarına yer verilerek AB veri koruma hukukunun Türk hukukuna yansıması ve Türk hukukunda unutulma hakkının uygulanabilirliği üzerine karşılaştırma yapılmıştır. Her ne kadar Türk hukukunda unutulma hakkının uygulanabilmesine yönelik düzenlemeler ve yargı kararları mevcut olsa da Türk hukukundaki mevcut durumun ortaya çıkan sorunları çözebileceği gerçeğinden uzak olduğu görülmektedir. Bu doğrultuda, karşılaşılan sorunların belirlenmesinde ve çözümlenmesinde unutulma hakkının Türk hukukunda ayrı bir başlık altında düzenlenmesi gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The formation of information being produced and recorded very quickly in the digital age; it can endanger one's rights to material and spiritual existence, such as privacy, privacy of private life, and anonymity. The processing of personal data once in the internet environment today can lead to the existence and accessibility of its data forever. However, the fact that the data in the internet environment can be reached without time and space limitation raises an contrary problem such as not forgetting. This can lead to the fact that the internet never forgets, the individual follows his past and cannot get a second chance. The right to be forgotten aims to ensure that individuals lead an honorable life by ensuring that personal data uploaded to digital platforms are partially restricted, especially in terms of time. In this thesis study, the reflection of EU data protection law on Turkish law and the applicability of the right to be forgotten in Turkish law by including regulations and judicial decisions regarding the protection of personal data in EU law and Turkish law comparison was made on it. Although there are regulations and judicial decisions regarding the exercise of the right to be forgotten in Turkish law, it seems that the current situation in Turkish law is far from the fact that it can solve the problems that arise. Accordingly, it is suggested that the right to be forgotten in determining and solving the problems encountered should be regulated under a separate heading in Turkish law.