Geochemistry and petrogenesis of the arc-related Kösdağ metavolcanics, southern central pontides, Northern Turkey
Orta pontidlerin güney kısmında yüzeylenen yay ilişkili Kösdağ metavolkaniklerinin jeokimyası ve petrojenezi, Kuzey Türkiye
- Tez No: 712578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAAN SAYIT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
Orta Pontidlerde yer alan Kösdağ Metavolkanikleri güneyde İzmir-AnkaraErzincan Kenet Zonu ile kuzeyde Sakarya Kompozit Birliği arasında yüzeylenmektedir. Birim rekristalize kireçtaşı, çamurtaşı, ve çört ile ardalanan meta-bazik, meta-ortaç ve meta-felsik kayaları içeren düşük dereceli metamorfik kayalar ile temsil edilmektedir. Birim kuzeyde Kuzey Anadolu Fay Zonu ile sınırlandırılırken, güneyde Dikmen Formasyonu birimi stratigrafik olarak üzerler. Jeokimyasal olarak Kösdağ Metavolkanikleri subalkalendir ve Zr-Hf elementlerindeki zenginleşme/tükenmeye dayanarak Tip 1 ve Tip 2 olmak üzere iki ana gruba ayrılmaktadır. Yüksek Zr/Nb, düşük Zr/Y, ve Nb/Y oranları Kösdağ Metavolkaniklerinin N-MORB kaynağı benzeri, tüketilmiş bir manto kaynağından türediklerini göstermektedir. Birimin + 2.9'dan + 6.5'e değişen pozitif εNd değerleri büyük ölçüde tüketilmiş bir mantodan türediğini ve daha az oranda geri dönüştürülmüş ve/veya dalma batma bileşeni katkısının da varlığını desteklemektedir. Th ve La elementlerince Nb (ve Ta)'ya kıyasla zenginleşme, dalma-batma ilişkili magmatizmayı işaret etmektedir. Ergime modelleri birimin spinel lerzolitik bir kaynaktan türediğini göstermektedir. LA-ICP-MS U-Pb zirkon yaşları 96.9 ± 1.3 My'dan 93.7 ± 1.2 My'a değişmektedir. Jeolojik ve jeokimyasal kanıtlar Kösdağ Metavolkaniklerinin kökeni için okyanusal yayı işaret etmektedir. Bu çalışmada öne sürülen jeodinamik model Orta Pontidlerde Neotetis Okyanusunun İzmir-Ankara-Erzincan kolunun içerisinde erken Geç Kretase boyunca okyanus içi dalma-batma zonunun varlığını önermektedir.
Özet (Çeviri)
The Kösdağ Metavolcanics (KM) in the southern Central Pontides crops out between the Izmir-Ankara-Erzincan Suture Zone (IAESZ) in the south and the Sakarya Composite Terrane in the north. The unit is represented by a low-grade metamorphic assemblage including meta-basics, meta-intermediates, and metafelsics, interlayered with recrystallized limestone, mudstone, and chert. While the unit is bounded to the north by the North Anatolian Fault Zone (NAFZ), the Dikmen Formation stratigraphically overlie the unit in the south. Geochemically, the KM are sub-alkaline and divided into two main groups as Type 1 and Type 2, based on their relative Zr-Hf enrichment/depletion. The high Zr/Nb (3.3-85.8), low Zr/Y (0.6-6.9), and Nb/Y (0.02-0.19) ratios suggest that the KM have been derived from a depleted mantle source resembling that of N-MORBs. Positive εNd values shown by the KM, ranging from + 2.9 to + 6.5, support the dominant involvement of depleted mantle source with a minor contribution from recycled and/or subduction components. Enrichment in Th and La compared to Nb (and Ta) indicates subduction-related magmatism fort he KM. The melting models imply derivation of the KM from a spinel lherzolitic source. LA-ICP-MS U-Pb zircon ages of the KM range from 96.9 ± 1.3 Ma to 93.7 ± 1.2 Ma. Combined geological and geochemical evidence indicates an oceanic arc origin for the KM. The geodynamic model proposed in this study involves the presence of an intraoceanic subduction zone during the early Late Cretaceous within the IAE branch of the Neotethys Ocean in the Central Pontides.