Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde izlenen HİV/ AİDS olgularının böbrek fonksiyon testlerinin geriye dönük incelenmesi, retrospektif gözlemsel çalışma
Review of kidney function tests of HIV/ AIDS cases followed in Ege University Medical Faculty Hospital, retrospective observational study
- Tez No: 712603
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM SEZİŞ DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada Türkiye'de gelişmiş HIV takip merkezlerinden biri olan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı HIV/AİDS polikliniğinde izlenen HIV/AIDS olgularında böbrek fonksiyon bozukluğu prevelansını ve olası nedenlerini, ART'nin böbrek fonksiyonlarına etkisini, nefrotoksisite sıklığını ve nefrotoksisitede rolü olan ajanları ortaya çıkarmayı amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalında Ekim 1999-Mayıs 2021 dahil olmakla farklı yılllarda takibe alınan 314 vakanın sonuçları retrospektif olarak incelenmiştir. Olguların başlangıç ve takip süresi boyunca tahmini glomerül filtrasyon hızları CKD-EPI formülü kullanılarak saplanmıştır. Böbrek fonksiyon bozukluğu gelişen ve böbrek fonksiyonu normal olan hasta gruplarının analizi ve karşılaştırılmasında parametrik değerler için bağımsız T testi, non parametrik testlerde ''Ki-kare'' ve ''Chi-Square'' test yöntemleri kullanılmıştır. Böbrek fonksiyon bozukluğunu inceleyen parametreler için lojistik regresyon testi kullanılmıştır. BULGULAR: Çalışmaya dahil olan vakaların yaş ortalaması 41,9 ± 12,7 yıl olarak bulundu. Bunlardan %86,3'ü erkek, %13,7'si kadındır. Ortalama izlem süresi 58,2 ± 43,9 aydır. Verilerine ulaşılan olguların toplam 11(%3,5)'de KVH, 12 (%3,8)'de DM, 25(%8)'de HT tanıları mevcuttu. 190 (%61,1) hasta sigara kullanıcısıydı. 3 (%1) hastada anti HCV pozitifliği vardı. HIV'le birlikte HbsAg pozitifliği 9(%3) hastada saptanmıştır. 314 vakanın 268'inde böbrek fonksiyonları izlem süresinde normal saptandı. 46 vakada izlem sırasında böbrek fonksiyon bozukluğu görüldü. Bu iki grup arasında demografik özellikler, yandaş hastalık oranları ve laboratuvar sonuçları karşılaştırıldı. Tanı anındakı veriler karşılaştırıldığında; yaş, HT varlığı, üre, kreatinin ve GFH arasında istatiksel anlamlı fark saptandı. Cinsiyet, DM, KVH varlığı, sigara kullanımı, HBV virüs enfeksiyonu, SKB, CD4 sayısı, CRP ve HIV RNA değerleri arasında anlamlı fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: In this study, we aimed to reveal the prevalence and possible causes of renal dysfunction, the effect of ART on kidney functions, the frequency of nephrotoxicity and agents that have a role in nephrotoxicity in In HIV/AIDS cases followed in the HIV/AIDS polyclinic of Ege University Faculty of Medicine, Department of Infectious Diseases and Clinical Microbiology, which is one of the developed HIV follow-up centers in Turkey. MATERİALS and METHODS: The results of 314 cases followed up in Ege University Faculty of Medicine, Department of Infectious Diseases and Clinical Microbiology between October 1999 and May 2021 were analyzed retrospectively. Estimated glomerular filtration rates of the cases at baseline and during the follow-up period were calculated using the CKD-EPI equation. Independent T-test was used for parametric values in the analysis and comparison of patient groups with renal dysfunction and normal kidney function.“Chi-Square”test methods were used in non-parametric tests. Logistic regression test was used for parameters examining renal dysfunction. RESULTS: The mean age of the cases included in the study was 41.9 ± 12.7 years. Of these, 86.3% are men and 13.7% are women. The mean follow-up period was 58.2 ± 43.9 months. Of the cases whose data were available, 11 (3.5%) had CVD, 12 (3.8%) had DM, 25 (8%) had HT. 190 (61.1%) patients were smokers. 3 (1%) patients had anti HCV positivity. There were 9 (3%) patients with HIV and HbsAg positivity. Renal functions were found to be normal in 268 of 314 cases during the follow-up period. Renal dysfunction was observed in 46 cases during follow-up. Demographic characteristics, comorbidity rates and laboratory results were compared between these two groups. When the data at the time of diagnosis were compared; A statistically significant difference was found between age, presence of HT, urea, creatinine and GFR. There was no significant difference between gender, DM, CVD, smoking, HBV virus infection, SBP, CD4 count, CRP and HIV RNA values. Drug use and other significant demographic data between both groups were evaluated in a multivariate regression analysis model.