Derin karıştırma kolonları ile güçlendirilmiş dolguların iki ve üç boyutlu sayısal analizleri
2D and 3D numerical analysis of deep mix column-supported embankments
- Tez No: 712614
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KUBİLAY KELEŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Derin karıştırma yöntemi, zeminin çimento ve diğer bağlayıcı malzemelerle karıştırıldığı bir yerinde zemin iyileştirme işlemidir. Bu çalışma kapsamında, referans alınan vaka çalışmasındaki derin karıştırma kolonları ile güçlendirilmiş otoyol dolgusunun iki ve üç boyutlu sayısal analizleri yapılmıştır. Analizlerde iki boyutlu eksenel simetrik model, basitleştirilmiş düzlem deformasyon modelleri (Metot 1 ve Metot 2) ve üç boyutlu model kullanılmıştır. İki boyutlu modellerin analizi Plaxis 2D, üç boyutlu modelin analizi ise Midas 3D sonlu elemanlar programı ile yapılmıştır. Bu modellerden elde edilen deplasman ve aşırı boşluk suyu basınçları, referans alınan çalışmadaki sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Sonuçların birbiriyle oldukça uyumlu olduğu görülmüştür. Sonuç olarak bu tez, arazi ve laboratuvar deneylerinin düzgün yapıldığı taktirde, deney sonuçlarının doğru şekilde verifiye edilmesi, zemin özelliğine göre malzeme modeli seçimi, drenaj koşulunun doğru belirlenmesi ve mevcut saha koşullarını yansıtacak modelleme ile birlikte iki boyutlu ve üç boyutlu analizlerin makul seviyede gerçekçi sonuçlar verebildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The deep mixing method is an in situ soil improvement application in which the soil is mixed with cement and other binding materials. Within the scope of this study, two and three-dimensional numerical analyzes of a well-known highway embankment, reinforced with deep mixing columns were performed. Two dimensional axisymmetric model, simplified plane deformation models (Method 1 and Method 2) and three dimensional model were used in the analyzes. The analysis of the two-dimensional models was carried out with Plaxis 2D, and the analysis of the three-dimensional model was performed with the Midas 3D finite element programs. The displacement and excess pore pressures obtained from these models were compared with the measured results in the reference study. The results were found to be quite compatible with each other. As a result, this thesis has shown that if the field and laboratory tests are done properly, two-dimensional and three-dimensional analyzes may yield similar results provided that; the correct verification of the test results, the selection of the material model according to the soil property, the correct determination of the drainage condition and the modeling that will reflect the current field conditions are achieved.