Farklı yemlerin Artemia parthenogenetica (tuzlu su karidesi) üretimi üzerine etkileri
The effects of different feeds on Artemia parthenogenetica (brine shrimp) culture
- Tez No: 712613
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE KIRKAĞAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, Artemia parthenogenetica laboratuvar koşullarında Spirulina (S), maya (M) pirinç kepeği (P), yulaf (Y) ve kombinasyonları ile 10 deneme grubunda üç tekerrürlü olarak, 20 gün süreyle beslenmişler ve büyüme, biyomas, yem değerlendirme oranı (YDO), spesifik büyüme oranı (SBO), yaşama oranı, ham protein, ham yağ içerikleri belirlenmiştir. Deneme sonunda elde edilen en yüksek ortalama uzunluk değeri 2,805±0,003 mm olarak (S) ve (SMP) gruplarında, en yüksek ortalama birey kuru ağırlık değeri 23,057 µg olarak (S) deneme grubunda ölçülmüştür. Elde edilen ortalama biyomas değerleri 167,2±0,00 mg ile 115,7±0,00 mg arasında değişmiştir. En yüksek biyomas değeri (S) deneme grubunda 21 mg/m3 olmuş, onu (SMP) deneme grubu 20,5 mg/m3 olarak izlemiştir. En iyi YDO (S) ve (M) deneme gruplarında (1,14±0,02) benzer bulunmuştur. SBO deneme gruplarında 1,01±0,00 olarak saptanmıştır. Yaşama oranı en yüksek (S)'de bulunmuş, bununla birlikte, deneme gruplarında %90,64±0,06 ile %78,22±1,78 arasında değişmiştir. Araştırma sonunda, Artemia'da, en yüksek ham protein oranları (SP) ve (S)'de, en yüksek yağ oranı ise sadece yulaf ile beslenen (Y) deneme grubunda saptanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, Artemia parthenogenetica yetiştiriciliğinde mikroalg ile birlikte pirinç kepeği ve maya gibi yan ürünlerle kombinasyonların ekonomik olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Artemia. parthenogenetica was fed in laboratory conditions with Spirulina (S), yeast (M), rice bran (P), oat (Y) and their combinations in 10 experimental groups in triplicate for 20 days and growth, biomass, feed conversion rate (FCR), specific growth rate (SGR), survival rate, crude protein, crude fat contents were determined. The highest average length value obtained at the end of the experiment was measured as 2.805±0.003 mm in the (S) and (SMP) groups, and the highest average individual dry weight value was measured as 23.057 µg in the (S) experimental group. The mean biomass values changed between 167.2±0.00 mg and 115.7±0.00 mg. The highest biomass value was 21 mg/m3 in the (S) experimental group, followed by 20.5 mg/m3 in the (SMP) experimental group. The best FCR was found to be similar in (S) and (M) experimental groups as 1.14±0.02. SGR was about 1,01±0,00 in experimental groups. The highest survival rate was found in (S), however, it changed between 90.64±0.06% and 78.22±1.78% in all experimental groups. At the end of the reseach, the highest crude protein ratios of Artemia were found in (SP) and (S) and the highest fat ratio of Artemia was found in the experimental group (Y) fed only oats. As a result, it is thought that combinations with by-products such as rice bran and yeast together to microalgae will be economical in the cultivation of Artemia parthenogenetica.