Incremental(artımlı) encoder'in, absolute(mutlak) encoder gibi davranmasını sağlayacak elektronik devre tasarımı
Electronic circuit design to act incremental encoder as absolute encoder
- Tez No: 712640
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Endüstriyel otomasyon sistemlerinin elektronik tasarımlarında, kimyasal üretim, havacılık ve savunma sanayii gibi birçok önemli alanda döner hareket kodlayıcıları çokça yer almaktadır. Bu tez çalışmasında; döner hareket kodlayıcılarından, açısal konum ve hız ölçümü için kullanılan optik enkoderlerin çalışma prensipleri ve çeşitleri incelenmiştir. Incrementel (artımlı) ve absolute (mutlak) olarak iki başlık altında incelenen optik encoderler özellikle maliyet ve güç kesintisinden sonra konum bilgisi elde etme noktasında birbirlerinden ayrılmakta olup, mutlak encoderlere kıyasla daha az maliyetli olması sebebiyle artımlı encoder, mutlak mantıkta çalıştırılarak iyi bir fiyat–performans ürünü haline getirilmiştir. Tamamlanan bu tez çalışmasında; artımlı encodere bir mikroişlemci ve harici pil entegre ederek pozisyonun sürekli hafızada tutulması sağlanmış, çeşitli hesaplamalara gerek kalmadan, PID kontrol algoritması ile mekanizmaların gerçek pozisyonlarını tam olarak göstermeyi amaçlayan bir sistem tasarımı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rotary motion encoders are widely used in electronic designs of industrial automation systems, in many fields such as chemical production, aviation and defense industry. In thıs thesis study; Working principles and types of optical encoders used for angular position and velocity measurement from rotary motion encoders have been examined. Optical encoders, which are examined under two headings as incremental and absolute, differ from each other in terms of obtaining position information especially after cost and power failure, and because it's less costly than absolute encoders, incremental encoder is operated in absolute logic, making it a good price – performance product has been made into. In this Project; By integrating a microprocessor and an external battery into the incremental encoder, the position is kept in the memory continuously, and a system design has been developed that aims to show the actual positions of the mechanisms with the PID control algorithm, without the need for various calculations.