Böbrek nakil hastalarında gözden kaçan bir durum: işitme bozukluğu
Hearing impairments as an overlooked condi̇ti̇on in kidney transplant recipients
- Tez No: 712663
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORÇUN ALTUNÖREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş: KBH hastalarında sensörinöral işitme kaybı sıklığı %28-77 arasında değişmektedir. Özellikle HD hastalarında yüksek prevalansa sahip olup işitme kaybı sıklıkla bilateraldir. Son dönem böbrek yetmezliğinin tedavisinde en seçkin yöntem böbrek nakli olup böbrek nakli ile işitme bozukluklarının düzelip düzelmediği bilinmemektedir. Böbrek nakli hastaları ömür boyu immünsupressif ilaçlar kullanmaktadırlar ve bu ilaçlara bağlı çok sayıda yan etkiler görülebilmektedir. Kullanılan immünsupresif rejim sıklıkla kalsinörin inhibitörü (KNI), antimetabolit ve kortikosteroidlerden oluşmaktadır. İmmünosupresif ilaçların nörotoksik etkilerinden biri de tanınmayan işitme kaybı olabilir. Biz bu çalışmada böbrek nakli olmuş hastalarda hem anket yöntemi ile hem de Genişletilmiş Yüksek Frekans Odyometri (Extended High Frequanecy Audiometri) yöntemi ile işitme ile ilgili problemler olup olmadığını tespit etmeyi, varsa işitme problemi ile kullanılan immünsupresif ilaç tipi arasında bir ilişki olup olmadığını saptamayı amaçladık. Yöntemler: Bu kesitsel vaka-kontrol çalışmasına İmmünsupresif ilaç olarak takrolimus kullanan 30, mTOR inhibitörü kullanan 16 olmak üzere eGFR>60 ml/dk/1.73m2 olan 46 böbrek nakli hastası (TX-Böbrek nakli grubu), 23 hemodiyaliz hastası (HD-Hemodiyaliz grubu) ve kontrol grubu olarak 20 sağlıklı birey (K-Kontrol grubu) dahil edildi. İşitme sorunları anket yöntemi ve Genişletilmiş Yüksek Frekans Odyometri ile değerlendirildi. Bulgular: Böbrek Nakli hastalarının % 58.7'sinde en az bir işitme sorunu vardı. Böbrek Nakli grubunda 8000, 16000 ve 20000 Hz frekanslarda işitme kaybı olan hastaların oranı sırasıyla %50, %60,9 ve %76,1 idi. Üç grubun işitme eşik değerleri 500-2000 Hz arasındaki frekanslarda benzer iken, 4000 Hz'den 20000 Hz'e gidildikçe böbrek nakli ve hemodiyaliz hastalarının işitme eşik değerleri birbirine benzer şekilde artıyordu. On altı bin Hz ve üzeri yüksek frekanslarda mTOR inhibitörü kullanan hastaların ortalama işitme eşik değerleri takrolimus kullanan hastaların işitme eşik değerinden daha yüksekti. Takrolimus kullanan hastaların ise 1000-2000 Hz frekanslarında ortalama işitme eşik değerleri mTOR inhibitörü kullanan hastalarınkinden yüksek bulundu. Sonuç: Böbrek nakli hastalarının çoğunda orta frekansları etkilemeyen ancak yüksek frekanslarda belirgin olan işitme kaybı vardır ve işitme seviyeleri hemodiyaliz hastalarınınki kadar kötüdür. Kronik böbrek hastalarında işitme kaybının kalıcı olması muhtemeldir ve böbrek nakli işitme sorunlarını düzeltmiyor olabilir. MTOR inhibitörü alan hastalarda işitme sorunları yüksek frekanslarda daha belirgin iken takrolimus alanlarda orta frekanslarda daha belirgindir.
Özet (Çeviri)
Introduction: The frequency of sensorineural hearing loss in CKD patients varies between 28-77.It has a high prevalence, especially in HD patients, and hearing loss is often bilateral. Kidney transplantation is the most preferred method in the treatment of end-stage renal disease, and it is not known whether hearing disorders improve with kidney transplantation. Kidney transplant patients use immunosuppressive drugs for life and many side effects can be seen due to these drugs. The immunosuppressive regimen used often consists of a calcineurin inhibitor (CNI), antimetabolite, and corticosteroids. One of the neurotoxic effects of immunosuppressive drugs may be unrecognized hearing loss. In this study, we aimed to determine whether there are problems with hearing in kidney transplant patients with both the questionnaire method and the Extended High Frequency Audiometry method, and to determine whether there is a relationship between hearing problems and the type of immunosuppressive drug used. Methods: In this cross-sectional case-control study, 30 patients using tacrolimus as an immunosuppressive drug, 16 using mTOR inhibitor, 46 kidney transplant patients with eGFR>60 ml/min/1.73m2 (TX-Kidney transplant group), 23 hemodialysis patients (HD-Hemodialysis group) and 20 healthy individuals (K-Control group) were included as the control group. Hearing problems were evaluated with the questionnaire method and Extended High Frequency Audiometry. Results: 58.7 % of transplant patients had at least one hearing problem. The proportion of patients with hearing loss in the Transplant patients was 50%, 60.9% and 76.1% at 8000, 16000 and 20000 Hz. While the hearing thresholds of 3 groups were similar between 500-2000 Hz, the hearing thresholds of Transplant and Hemodialysis patients were similarly increasing from 4000 to 20000 Hz. The hearing thresholds of the patients using mTOR inhibitors at high frequencies was higher than the patients using Tacrolimus. Conclusions: The majority of kidney transplant patients have hearing loss that does not affect the mid frequencies, but is evident at high frequencies, and their hearing level is as bad as Hemodialysis patients. Hearing loss in CKD patients is likely to be permanent and kidney transplant does not correct hearing problems. Hearing problems may be more pronounced in patients receiving mTOR inhibitors.