Böbrek nakli hastalarında anemi sıklığı, etki eden risk faktörleri ve sonuçları
Frequency, risk factors and results of anemia in renal transplant patients
- Tez No: 677750
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU VELİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş ve Amaç: Post-transplant anemi (PTA), böbrek nakli hastalarında sık karşılaşılan bir hematolojik problemdir. Nakil sonrasında bakılan zamana göre sıklığı %20-51 oranlarında değişebilmektedir. Son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) hastalarında, başarılı bir böbrek nakli ile aneminin düzelmesi beklenir ancak anemi, nakil sonrası devam edebilir veya gelişebilir. PTA'nın, böbrek nakli hastalarında hem greft kaybına hem de artmış mortaliteye sebep olduğu, yapılan çalışmalar ile gösterilmiştir. Çalışmamızın amacı, böbrek nakli hastalarında nakil öncesi dönem, nakilden sonraki 6 ve 12. aylarda anemi sıklığının belirlenmesi, anemiye etki eden faktörlerin ve aneminin sonuçlarının incelenmesidir. Yöntem: Çalışmaya Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 2011-2019 yılları arasında böbrek nakli olan, en az 2 yıllık takip süresi bulunan 109 hasta dahil edildi. Hastaların demografik, klinik ve laboratuvar verileri geriye dönük olarak hasta dosyalarından temin edildi. Anemi tanımı için Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) kriterleri kullanılmış olup erkeklerde Hb
Özet (Çeviri)
Background: Post-transplant anemia (PTA) is a common hematological problem among kidney transplant recipients. Its prevalence can vary between 20 and 51%. It is expected that anemia is improved with kidney transplantation but it may persist or develop in the post-transplant period. Studies have shown that PTA is related both graft loss and increased mortality among kidney transplant recipients. The aim of our study was to determine the prevalence of anemia in the pre-transplant period, 6 and 12 months after transplantation, to identify the risk factors and the consequences of anemia in kidney transplant patients. Methods: The demographic, clinical and laboratory data of 109 patients who underwent kidney transplant at Marmara University Pendik Training and Research Hospital between 2011-2019 and had at least 2 years of follow-up were collected retrospectively. Hb level of