Tümör nekrozis faktör alfa inhbitörü tedavisi alan romatoid artrit ve ankilozan spondilit hastalarında tedavi öncesi ve sonrası trombosit sayısı ve ortalama trombosit hacmi değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of platelet count and mean platelet volume values before and after treatment in rheumatoid arthritis and ankylosing spondylitis patients receiving tumor necrosis factor alpha inhibitor therapy
- Tez No: 712664
- Danışmanlar: PROF. REFİK DEMİRTUNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
GiriĢ:Çalışmamızda Romatoid Artrit(RA) ve Ankilozan Spondilit(AS) hastalarında verilen anti-TNF tedaviyle OTH'nin değişimini ortaya koymak ve tedaviye yanıtın değerlendirilmesi, hastalık takibinde OTH'nin klinik önemini incelemeyi planladık. Materyal ve metod:2011-2013 yılları arasında Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları, Romatoloji ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Polikliniklerine başvuran hastalar çalışmaya alındı. Çalışmaya 40 hasta katıldı(AS'li hasta n:33, RA'lı hasta n:7). Olguların yaşları 25 ile 68 arasında değişmekte olup, yaşları ortalama 43,8±9,9 yıldır. Tüm hastaların retrospektif olarak anti-TNF tedaviden önceki Hemoglobin (Hb), Hemotokrit(Hct), Trombosit sayımı, Ortalama Eritrosit Hacmi(MCV), Ortalama Trombosit Hacmi(MPV), Eritrosit Sedimantasyon Hızı(ESH), C Reaktif Protein(CRP) tetkikleri bakıldı. Daha sonra tedaviden 6 ay sonraki aynı değerler kontrol edildi. Hastaların Ortalama Trombosit Hacmi bakılması için alınan venöz kanlar K3EDTA bulunan tüplere alınarak hemogram tetkikleri Cell-Dyn 3700 otomatik hematoloji analizörü ile gerçekleştirildi. Hastaların tedaviden önceki ve tedaviden sonraki Hb, Hct, MCV, PLT, OTH, CRP, ESH parametrelerinin ortalamaları birbiri ile karşılaştırıldı. Bulgular:Tedaviden önceki ve tedaviden sonraki değerler karşılaştırıldığından ESH'de anlamlı oranda tedavi ile düşüş saptandı(p:0,002). CRP değerleri de düşmüş olmasına rağmen anlamlı düzeyde değildi(p=0,071). Hb ve Hct değerlerinde de tedavi sonrasında istatistiksel olarak anlamlı sayılabilecek düzeyde düşüş mevcuttu(Hb için p=0,002, Hct için p:0,039). MCV değerinde tedavi sonrası yükselme mevcuttu ancak bu yükselme anlamlı düzeyde değildi(p=0,079). Trombosit(PLT) sayılarının ortalamalarının karşılaştırılmasında tedavi sonrasında anlamlı düzeyde düşüş gözlendi(p=0,001). Çalışmamızın asıl amacı olan OTH değerlerinin tedaviyle değişimi gözlendiğinde; OTH değerlerinin ortalamalarının karşılaştırılması sonucunda tedavi sonrası istatistiksel olarak anlamlı düzeyde OTH değerlerinin ortalamasında düşüş olduğu gözlendi(p=0,001). Sonuç:Bu çalışmamızda OTH ve Trombosit sayısının, RA ve AS'nin takibinde ucuz bir biyobelirteç olabileceği sonucuna varılmıştır. Ancak bu konuda daha geniş kontrollü prospektif çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
In our study, we planned to reveal the change of the mean platelet volume (MPV) with anti-TNF treatment given in patients with Rheumatoid-Arthritis (RA) and Ankylosing-Spondylitis (AS) and to evaluate the clinical importance of MPV in the follow-up of these diseases. Materials and Methods: Patients who applied to our hospital's between 2011 and 2013 were included in the study. 40 patients participated in the study. The average ages of the patients were 43.8±9.9 years (range: 25-68 years). All patients were examined retrospectively, Hemoglobin (Hb), Hematocrit (Hct), Platelet count, Mean Red-Blood-Cell Volume (MCV), MPV, Erythrocyte-Sedimentation-Rate (ESR), C-Reactive Protein (CRP) before anti-TNF treatment were recorded. Then, the same values were checked six months after the treatment. Averages of the Hb, Hct, MCV, PLT, MPV, CRP, ESH parameters of patients before and after treatment were compared with each other. Results: When the values before and after the treatment were compared, there was a significant decrease in ESR (p: 0.002). There was also a statistically significant increase in Hb and Hct values after treatment (p: 0.002, p: 0.039, respectively). A significant decrease was observed in mean platelet count and MPV values after treatment (p: 0.001). Although there was an increase in the MCV value, it was not statistically significant. Likewise, there was a decrease in CRP value but it was not statistically significant. Conclusion: In this study, it was concluded that the MPV value and platelet count could be inexpensive biomarkers in the follow-up of RA and AS. However, more controlled prospective studies are …