Good risk assessment practice in hospitals
Hastanelerde iyi risk değerlendirmesi uygulaması
- Tez No: 712668
- Danışmanlar: PROF. DR. JOHN CLARKSON
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Cambridge
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Hastanelerde emniyeti sağlamak için risk değerlendirmesi şarttır. Ancak, mevcut durumda hastaneler risk değerlendirmesine çok az önem veriyor. Literatürde de yetersiz risk değerlendirme rehberliği ve risk puanlamasında yanlılık gibi mevcut risk değerlendirme uygulamasıyla ilgili birçok sorun tanımlanmıştır. Bu araştırma, İngiltere'deki Ulusal Sağlık Hizmetindeki (NHS) hastanelerdeki mevcut risk değerlendirme uygulamasını iyileştirmeyi amaçladı. Bu amaca yönelik olarak araştırma, mevcut risk değerlendirme uygulamasını araştırdı ve karma yöntemler kullanarak yeni bir risk değerlendirme yaklaşımı tasarladı. Mevcut önerilen risk değerlendirme uygulamasını incelemek için yüz hastanenin risk değerlendirme belgeleri gözden geçirildi. Gerçek uygulamada risklerin nasıl değerlendirildiğini incelemek için on yedi görüşme ve altmış bir anket gerçekleştirilmiş, tek bir hastanenin risk yönetim sistemi gözden geçirilmiş ve otuz dört hastanedeki stratejik riskler gözden geçirilmiştir. Bunu takiben, önerilen yaklaşım ihtiyaç analizi yapılarak tasarlanmış ve ardından on sağlık personeli ile yapılan görüşmeler ve anketler ile değerlendirilmiştir. Bu araştırmanın bulguları, hastanelerin risk değerlendirmelerini farklı şekillerde (yani bireysel hasta bazlı, operasyonel ve stratejik risklere odaklanarak) yürüttüğünü ortaya koymaktadır. Ayrıca mevcut risk değerlendirme uygulamasında risk değerlendirmesinin hem temelleri hem de kullanımı ile ilgili birçok sorun bulunmaktadır. Örneğin, kuruluş çapındaki risk değerlendirmeleri ağırlıklı olarak yanlış risk önceliklendirmesine ve kaynak tahsisine yol açabilecek risk matrislerine dayanır. Riskler proaktif olmaktan ziyade mevcut veya geçmiş sorunları yansıtma eğilimindedir. Bütün bunlar, mevcut risk değerlendirme uygulamasını iyileştirme ihtiyacını ortaya koymaktadır. Bu araştırma, hem önerilen hem de gerçek uygulamalar hakkında kapsamlı kanıtlar sağlayarak hastanelerdeki mevcut risk değerlendirme uygulaması anlayışına önemli bir katkı sağlamakta ve yeni bir risk değerlendirme çerçevesi önermektedir. Çerçeve, potansiyel kullanıcılarını iyi risk değerlendirme uygulamalarını düşünmeye teşvik ederek, sağlık personeline risk değerlendirmesinin daha kapsamlı bir şekilde nasıl yürütüleceği konusunda rehberlik eder.
Özet (Çeviri)
Risk assessment is essential to ensure safety in hospitals. However, hospitals have paid little attention to risk assessment. Several problems have already been identified in the literature about current risk assessment practice, such as inadequate risk assessment guidance and bias in risk scoring. This research aimed to improve current risk assessment practice in hospitals in the National Health Service (NHS) in England. To address this aim, the research investigated current risk assessment practice and designed a new risk assessment approach by the use of mixed methods. One hundred hospitals' risk assessment documents were reviewed to examine the current recommended risk assessment practice. Seventeen interviews and sixty-one questionnaires were conducted, a risk management system from a single hospital was reviewed, and strategic risks from thirty-four hospitals were reviewed, in order to examine how risks are assessed in actual practice. Following that, the proposed approach was designed by conducting requirements analysis and then evaluated by interviews and questionnaires with ten healthcare staff. The findings of this research reveal that hospitals conduct risk assessments in different ways (i.e. with a focus on individual patient-based, operational and strategic risks). There are also many problems involved in current risk assessment practice regarding both the foundations and use of risk assessment. For example, organisation-wide risk assessments predominantly rely on risk matrices which might lead to wrong risk prioritisation and resource allocation; and risks tend to reflect existing or past problems rather than being proactive. All these reveal a need to improve current risk assessment practice. This research makes an important contribution to the current understanding of risk assessment practice in hospitals by providing extensive evidence on both recommended and actual practice, and proposes a new risk assessment framework. The framework guides healthcare staff on how to conduct risk assessment in a more comprehensive way by encouraging its potential users to consider good risk assessment practice.