Bingöl ilinde bir inşaat şantiyesinde iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin uygulanma düzeyinin belirlenmesi
Determining the application level of occupational health and safety measures at A construction site in Bingol
  1. Tez No: 712680
  2. Yazar: TUNCAY ŞAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL GEÇİBESLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma, Bingöl ili örnekleminde inşaat şantiyesinde çalışanların iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin uygulanma düzeyinin belirlenerek bunun kişisel özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, çalışanların kişisel özelliklerini ortaya koymak için kişisel bilgi formu, iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin uygulanma düzeyinin belirlenmesi için iş sağlığı ve güvenliğine yönelik ölçek kullanılmıştır. Ölçek içerisinde yer alan ifadeler iş sağlığı ve güvenliği algısının yanında memnuniyet, sorumluluk ve mecburiyet algısı, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili eğitim durumu, yöneticilerin sorumluluğu, iş güvenliği uzmanı ve şantiye şefine yönelik görüşleri yansıtmaktadır. Araştırmada, anket uygulaması sonucu elde edilen verilerin analizinde SPSS 26 programı kullanılmıştır. Uygulama sonucunda, çalışanların yaşı ile iş sağlığı ve güvenliği algısı arasında pozitif yönde, günlük çalışma süresi arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanında, meslekteki çalışma süresi ile iş sağlığı ve güvenliği algısı arasında anlamlı bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir. Araştırmada iş sağlığı ve güvenliği algısı ile medeni durum, eğitim durumu ve mesleki yeterlilik belgesine sahip olma değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Son olarak iş sağlığı ve güvenliği algısı ile meslek, çalışılan yerde yatılı kalma, yapılan işten memnun olma, yüksekte çalışma eğitimi alma, işe başlarken iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili eğitim alma ve aylık gelir düzeyi değişkeni arasında anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to determine the level of implementation of occupational health and safety measures for the workers at the construction site in the sample of Bingöl province and to reveal whether it differs according to personal characteristics. As a data collection tool in the research, a personal information form was used to reveal the personal characteristics of the employees, and a scale for occupational health and safety was used to determine the level of implementation of occupational health and safety measures. The expressions in the scale reflect the perception of occupational health and safety, as well as the perception of satisfaction, responsibility and obligation, the education level related to occupational health and safety, the responsibility of the managers, the occupational safety and the views of the site manager. SPSS 26 program was used in the analysis of the data obtained as a result of the survey application. As a result of the application, it was concluded that there is a positive and significant relationship between the age of the employees and the perception of occupational health and safety, and a negative significant relationship between the daily working time. In the study, it was determined that there was no significant difference between the perception of occupational health and safety and the variables of marital status, educational status and having a professional qualification certificate. Finally, it has been determined that there is a significant difference between the perception of occupational health and safety and the variable of occupation, staying at the place of work, being satisfied with the job, receiving training on working at height, getting training on occupational health and safety when starting a job, and monthly income level.