Abdominal aort anevrizmasında açık cerrahi tedavi ile endovasküler aortik replasman (evar) tedavinin karşılaştırılması, erken ve geç dönem komplikasyonlarının değerlendirilmesi
Comparison of open surgical therapy and endovascular aortic replacement (evar) therapy in abdominal aortic aneurysm, evaluation of early and late complications
- Tez No: 712681
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM UFUK ALPAGUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Abdominal aort anevrizması (AAA), infrarenal aortanın normal çapının 1.5 katına çıkacak şekilde lokalize olarak genişlemesi olarak tanımlanır. Günümüzde altın standart tedavi açık cerrahi girişimdir. Ancak son on yılda endovasküler stent implantasyonu ile aortik replasman ile tedavi (EVAR) gittikçe yaygınlaşmasıyla açık cerrahi yönteme alternatif olarak görülmektedir. Bu çalışmada AAA tedavisinde açık cerrahi ve EVAR grubu karşılaştırılacak ve olguların erken, geç dönem komplikasyonları değerlendirilecektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 2003 – 2011 yılları arasında İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalında infrarenal AAA tanısı ile açık cerrahi ve EVAR uygulanan 77 olgu dahil edildi. Olguların dosyaları ve çekilmiş olan bilgisayarlı tomografiler retrospektif olarak tarandı, gelişmiş olan erken ve geç dönem komplikasyonlar karşılaştırıldı. Bulgular: Açık cerrahi grubunda olgu sayısı 29 olup, yaş ortalamaları 65.4 ± 7.5, anevrizma çap ortalaması 64.3 ± 11.9 mm, mortalite %10.3 ve 1 yıllık sağ kalım oranı %89.7, EVAR grubunda ise olgu sayısı 48 olup yaş ortalamaları 71.3 ± 10.7, anevrizma ortalama çapı 62.1 ± 10.2 mm, mortalite %8.3 ve 1 yıllık sağ kalım oranı %93.7 olarak bulundu. 30 günlük mortalite oranı açık cerrahi grubunda %6.9, endovasküler grupta %2.1 olarak saptandı. Komplikasyonlar açık cerrahi grubunda; proksimal anastomoz hattında psödoanevrizma (n=1, %3.4), kritik bacak iskemisi (n=1, %3.4), MI (n=2, %6.9), empotans (n=1, %3.4), parapleji (n=1, %3.4) ve endovasküler grupta; femoral psödoanevrizma (n=1, %2.1), endokaçak (n=2, %4.2), erişim arterlerinde yaralanma (n=2, %4.2), akut böbrek yetmezliği (n=1, %2.1), greft trombozu (n=1, %2.1), iliak rüptür (n=1, %2.1) olarak saptandı. Sonuç:AAA'nın tedavisinde 2 farklı seçenek bulunmaktadır. Her iki grubunda farklı avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Yapılan geniş tabanlı randomize çalışmalarda açık cerrahi grup EVAR grubu ile karşılaştırıldığında 30 günlük mortalite daha yüksek olarak bulunurken, 1 yıllık sağ kalım oranlarında benzer sonuçlar elde edilmiştir. Farklı komplikasyonlar görülmekle beraber komplikasyon oranları benzerdir.Bu nedenle AAA tamirinde altın standart tedavi hala açık cerrahi yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Objective: Abdominal aortic aneurysm (AAA) is defined as 1,5 fold localized dilation of aort. Nowadays the golden standard treatment modality is accepted as open surgery. However in the last ten years endovascular aortic repair (EVAR) is widely used and become an alternative to open surgery. In this study, open surgery and EVAR will be compared and early / late complications of these treatments will be analysed. Material Method:This study covers 77 cases who are treated in İstanbul University, İstanbul Medical Faculty Department of Cardiovascular Surgery for infrarenal AAA. Files and computer tomographic images for all cases are examined retrospectively and early / late complications are compared. Results:Open surgery group includes 29 cases whose average age are 65.4 ± 7.5, with average aneurysm radius of 64.3 ± 11.9 mm. Mortality ratio is calculated as 10.3 % with a 89.7 % one year survival rate. EVAR group includes 48 cases whose average age are 71.3 ± 10.7, with average aneurysm radius of 62.1 ± 10.2 mm. Mortality ratio is calculated as 8.3 % with a 93.7 % one year survival rate. 30 days mortality ratio for open surgery is 6,9 % however EVAR has a 2.1 % mortality rate for 30 days period. In open surgery group; proximal pseudoaneursym (n=1, %3.4), limb ischemia (n=1, %3.4), MI (n=2, %6.9), impotance (n=1, %3.4), paraplegia (n=1, %3.4) and in EVAR group; femoral pseudoaneursym (n=1, %2.1), endoleak (n=2, %4.2), access arterial injury (n=2, %4.2), acute renal failure (n=1, %2.1), graft thrombosis (n=1, %2.1), iliacrupture (n=1, %2.1) has been observed. Conclusion:There are two different treatment modality for AAA. Each group has different advantages and disadvantages. Randomized researches conclude that open surgeries have higher mortality ratios for 30 day compared to EVAR, however 1 year survival ratios are similar. Complications for these two treatment modalities differ but complication ratios are similar. In the light of these observations, the golden standard for treatment of AAA is still open surgery.