İnflamatuvar bağırsak hastalığı olan bireylerin beden imajlarının cinsel doyum ve cinsel öz-yeterliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of body image, sexual satisfaction and sexual self-efficacy of individuals with inflammatory bowel disease
  1. Tez No: 712679
  2. Yazar: SENİHA BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENGÜL YAMAN SÖZBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma inflamatuvar bağırsak hastalığı olan bireylerin beden imajlarının, cinsel doyum ve cinsel öz-yeterliklerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada 88 hasta yer almış, veriler kişisel bilgi formu, Yeni Cinsel Doyum Ölçeği, Cinsel Öz-Yeterlik Ölçeği ve Çok Yönlü Beden Self İlişkileri Ölçeği ile çevrimiçi anketle toplanmıştır. Veri analizinde SPSS 25.0 programı kullanılarak, istatistikler yapılmış ve Shaphiro Wilks testi, Student ttesti, One Way anova analizi, Pearson korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar %95'lik güven aralığında, anlamlılık 0,05 düzeyinde değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda katılımcıların Yeni Cinsel Doyum Ölçeği puan ortalaması 49,77±22,65, Cinsel Öz-Yeterlik Ölçeği puan ortalaması 36,95±4,79 ve Çok Yönlü Beden Self İlişkileri Ölçeği puan ortalaması 167,76±33,15 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the body images, sexual satisfaction and sexual selfefficacy of individuals with inflammatory bowel disease. 88 patients were included in the study, and data were collected through a personal information form, the New Sexual Satisfaction Scale, the Sexual Self-Efficacy Scale, and the Versatile Body Self-Relationship Scale and an online questionnaire.In data analysis, statistics were made using SPSS 25.0 program and Shaphiro Wilks test, Student's t-test, One Way anova analysis, Pearson correlation analysis and multiple regression analysis were used.The results obtained were evaluated at the 95% confidence interval and the significance level of 0.05.At the end of the study, the mean score of the participants from the scales was found to be 49.77±22.65 on the New Sexual Satisfaction Scale, 36.95±4.79 on the Sexual Self-Efficacy Scale, and 167.76±33.15 on the Versatile Body-Self-Relationships Scale.