Tekstil dijial baskıda baskı sonucuna etki eden parametrelerin araştırılması
Investigation of parameters affecting the print result in textile digital printing
  1. Tez No: 712704
  2. Yazar: GÖKHAN TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. GAYE KIRLIDÖKME BELEN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
TEKSTİL DİJİTAL BASKIDA BASKI SONUCUNA ETKİ EDEN PARAMETRELERİN ARAŞTIRILMASI başlıklı tezin amacı; tekstil dijital baskı özelinde tekstil baskı tasarımcısını da araştırmanın merkezine alarak sorunların dijitalleştirme anından başlayarak derinlemesine araştırılmasıdır. Bu amaçla literatür araştırmasıyla başlayan çalışma görüntü işleme programında çözünürlük ve renk kavramlarının araştırılmasıyla devam etmiş ve ardından kumaşa deneme baskılar yapılarak baskı sonrası kumaş yüzeyinde oluşan sorunlar saptanmış ve çözümler üretilmiştir. Tezin birinci bölümde dijital baskının tanımı, dijital baskı sistemleri, tarihsel gelişimi, çalışmanın amacı, kapsamı, yöntemi anlatılmıştır. Tezin ikinci bölümde dijital baskıyla bağlantılı çözünürlük ve renk kavramları araştırılmıştır. Yine bu bölümde bilgisayarda görüntü oluşumuna etki eden parametreler çözünürlük ve renk kavramları özelinde Adobe Photoshop Görüntü İşleme Yazılımı kullanılarak oluşturulan tasarımlar üzerinden araştırılmış, elde edilen veriler teze aktarılmıştır. Üçüncü bölümde, hazırlanan tasarımlar reaktif boyarmadde esaslı mürekkepler ve pigment esaslı mürekkeplerle baskı yapan iki farklı dijital baskı makinesi kullanılarak kumaşa basılmışlar, elde edilen veriler analiz edilerek değerlendirilmiş, öneriler yapılarak çalışmaya aktarılmıştır. Kumaşa gerçekleştirilen baskılarda Görüntü İşleme Programında Saptanan Tasarım Çözünürlüğünün Baskı Sonucuna Etkisi, Renk Evreninin Baskı Sonucuna Etkisi, Pas Sayısının Baskı Sonucuna Etkisi, Dijital Baskı Makinesinde Saptanan Çözünürlüğün Baskı Sonucuna Etkisi araştırılmıştır. Sonuç Bölümünde kumaşa gerçekleştirilen deneme baskılardan elde edilen veriler değerlendirilmiş ve öneriler yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Tekstil Dijital Baskı, Bilgisayar Destekli Tasarım, Çözünürlük, Renk Yönetimi, Baskı Kalitesi
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis titled INVESTIGATION OF PARAMETERS AFFECTING THE PRINT RESULT IN TEXTILE DIGITAL PRINTING; is an in-depth investigation of the textile digital printing problems starting from the moment of digitization by putting the textile printing designer at the center of the research. For this purpose, the study, which started with a literature search, continued with the research of the concepts of resolution and color in the image processing program, and then, by making trial prints on the fabric, the problems that occurred on the fabric surface after printing were determined and solutions were created. In the first part of the thesis, the definition of digital printing, digital printing systems, its historical development, the purpose, scope and method of the study are explained. In the second part of the thesis, the concepts of resolution and color related to digital printing are investigated. Again, in this section, the parameters affecting the image formation on the computer were investigated in terms of the concepts of resolution and color through the designs created by using Adobe Photoshop Image Processing Software and the obtained data were transferred to the thesis. In the third part, the prepared designs were printed on the fabric using 2 different digital printing machines that print with reactive dyestuff-based inks and pigment-based inks, the data obtained were analyzed and evaluated, and suggestions were made and transferred to the study. The Effect of the Design Resolution determined in the Image Processing Program on the Print Result, the Effect of the Color Universe on the Print Result, the Effect of the Number of Passes on the Print Result and the Effect of the Resolution Detected in the Digital Printing Machine on the Print Result were investigated in the prints made on the fabric. In the Conclusion Section, the data obtained from the trial prints on the fabric were evaluated and suggestions were made. KEYWORDS: Textile Digital Printing, Computer Aided Design, Resolution, Color Management, Print Quality