Çocuk yanıklarında aile özellikleri, ailenin ihmal farkındalığı: İstanbul örneği
Family characteristics in child burns, awareness of neglect of the family: The example of Istanbul
  1. Tez No: 712714
  2. Yazar: FATMA SAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE HİKMET SEVİL ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Hemşirelik, Forensic Medicine, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada çocuk yanıklarında aile özellikleri ve ailenin ihmal farkındalığı incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda nitel yöntemlerle veri toplanmıştır. Araştırmaya Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Yanık Merkezi'ne Kasım 2020- Mayıs 2021tarihleri arasında tedavi için başvuran 0-18 yaş arası yanık yaralanması yaşayan 82 çocuğun anne-babaları dâhil edilmiştir. Çalışmada araştırmacı tarafından literatür bilgisi ile geliştirilen ebeveynlere ve çocuğa ait demografik bilgiler, aile özellikleri ve ailenin ihmal farkındalığını değerlendiren sorulardan oluşan“Çocuk Yanıklarında Aile Özellikleri ve Ailenin İhmal Farkındalığı Soru Formu”kullanılarak katılımcılarla yüz yüze görüşme yöntemiyle veriler toplanmıştır. Bulguların yorumlanmasında tanımlayıcı istatistiksel yöntemler ve frekans tabloları kullanılmıştır. İki nitel değişkenin ilişkilerinin incelenmesinde“Pearson Ki-Kare”çapraz tablo test istatistiği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, family characteristics and neglect awareness of families in child burns were investigated. For this purpose, data were collected by qualitative methods. Parents of 82 children who were 0-18-year-old and applied to Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital Burn Center for treatment between November 2020 and May 2021 were included. The study collected data through face-to-face interviews with the participants via the“Family Characteristics in Child Burns and Family Neglect Awareness Questionnaire,”which includes questions evaluating demographic information of parents and child, family characteristics, and neglect awareness of the child's family. The questionnaire was developed in line with the literature knowledge by the researcher. Descriptive statistical methods and frequency tables were used to comment on the findings.“Pearson Chi-Square”cross-table test statistic was used to analyze the relationships between two qualitative variables.