Development and correlates of anthropomorphism
Antropomorfizmin gelişimi ve ilişkili olduğu değişkenler
- Tez No: 712713
 - Danışmanlar: PROF. DR. MARJORIE TAYLOR
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2012
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: University of Oregon
 - Enstitü: Yurtdışı Enstitü
 - Ana Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bilişsel gelişimin en çok araştırılan konularından biri, çocukların insan davranışlarının kişilerin inanış, arzu ve niyet gibi zihinsel durumlarını yansıttığını kavramasıdır. Antropomorfizm (insanbiçimcilik),“zihin kuramı”olarak adlandırılan bu kavramsal çerçevenin insan dışı hayvanları ve cansız nesneleri de kapsayacak şekilde genişlemesidir. Bu doktora tezinde, çocuklar ve yetişkinlerle yapılan önceki araştırmaların bulgularına dayanarak antropomorfizmin gelişimi ve bağlı olduğu değişkenler araştırılmıştır. Birinci çalışmada, üniversite öğrencilerinden oluşan bir örneklemde (N = 919) antropomorfizm, sosyal anlayış ve zihin kuramıyla ilişkili olduğu bilinen empati ve prososyal tutumlar arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Öngörülenin aksine, sonuçlar antropomorfizmin sosyal anlayış ölçümleriyle sadece zayıf bir şekilde ilişkili olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, antropomorfizm ile hayali arkadaşlar arasında bir bağlantı olduğu görülmüştür; hayali arkadaş öyküsü olan bireyler antropomorfizmde daha yüksek puanlar almıştır. İkinci çalışmada, zihin kuramı ile antropomorfizm arasındaki ilişki okul öncesi dönemindeki çocuklarda incelenmiştir. Ek olarak, 4 ile 6 yaş arasında antropomorfizmin gelişimi ve antropomorfizm ile –mış gibi oyun ve sosyal tercihler arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bu çalışmada 74 çocuk (36 kız; Ort. = 5 yıl, 5 ay; SS = 9 ay) yer almıştır. Bu yaş grubunda antropomorfizmi değerlendirmek için iki yöntem kullanılmıştır: mülakat ve film anlatı ölçümleri. Sonuçlar, çocukların antropomorfizm puanlarında yaşa bağlı bir değişiklik olmadığını ortaya koymuştur. Birinci çalışmada olduğu gibi, zihin kuramı ölçümleri ile antropomorfizm arasında güçlü bir ilişki bulunmamıştır. Bununla birlikte, mülakat yoluyla ölçülen antropomorfizm ve –mış gibi oyun ve çocukların sosyal tercihleri arasında bir ilişki olduğuna dair bulgular vardır. Genel olarak, her iki çalışmada da, antropomorfizmle bağlantılı olması beklenen zihin kuramı antropomorfizmin güçlü bir yordayıcısı olarak bulunmamıştır. Bu da bize insanlarla ilgili anlayışımızın gelişiminin bu anlayışın insan dışı varlıklara doğru genişlemesiyle nasıl ilişkili olduğu konusunu yeniden düşünmemiz gerektiğini göstermiştir. İnsanları çok temel düzeyde anlıyor olmak bu anlayışı genişletmek için gerekli olabilir, ancak genişletip genişletmemenin başka değişkenlerle de ilgisi olması mümkündür.
Özet (Çeviri)
One of the most heavily researched topics of cognitive development concerns children's growing understanding of people's behaviors as reflecting mental states such as beliefs, desires and intentions. Anthropomorphism is the overextension of this conceptual framework, referred to as“theory of mind”, to nonhuman animals and inanimate objects. In this dissertation, I investigate the development and correlates of anthropomorphism building on and extending past research with children and adults. In Study 1, I investigated the relation between anthropomorphism, social understanding, and social behaviors that are known to correlate with theory of mind, such as empathy, and prosocial attitudes in a college sample (N = 919). Contrary to my predictions, results showed that anthropomorphism is only weakly related to the measures of social understanding. There was, however, some evidence for a link between anthropomorphism and imaginary companions; individuals who had a history of imaginary companions scored higher on anthropomorphism. In Study 2, I examined the link between theory of mind and anthropomorphism in preschool children. In addition, I investigated the developmental trajectory of anthropomorphism from age 4 to 6 and the relation between anthropomorphism and role play and social preferences. Seventy-four children (36 girls; Mage = 5 years, 5 months; SD = 9 months) took part in this study. In order to assess anthropomorphism in this age group, I used two methods: interview and movie narrative measures. Results revealed no age-related changes in anthropomorphism scores of the children. As in Study 1, I did not find a strong relationship between the theory of mind measures and anthropomorphism. There was, however, more evidence for a link between the interview measure of anthropomorphism and role play, and social preferences of children. Overall, in both studies, theory of mind, the most obvious candidate as a correlate of anthropomorphism, was, at best, not a strong predictor of the anthropomorphism, suggesting the need to rethink how developing knowledge about people is related to the overextension of this knowledge to nonhuman entities. It is possible that a rudimentary understanding of humans is necessary to be able to overextend it, but whether you overextend it might be linked to other factors.