Eşdüzey kavşakların performans etkilerinin araştırılması: Bursa Esentepe Kavşağı örneği
Investigation of performance effects on intersection: A case of Bursa Esentepe Intersection
  1. Tez No: 712721
  2. Yazar: HAVANUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Traffic, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Nüfus artış problemleri dünya genelinde ve ülkemizde başlıca problemlerin başında gelmektedir. Bunun yanı sıra kentsel nüfusun artışı ile şehirlerdeki hareketlilik miktarı da artmıştır. Trafik problemlerinden kaynaklanan araç gecikmeleri, durup kalkma hareketleri yakıt tüketimiyle birlikte CO ve diğer zararlı emisyon salınımlarını artırdığı için çevre problemlerine de sebebiyet vermektedir. Trafik problemleri, ulaştırma hizmetlerinde olduğu kadar yakıt tüketiminin artış göstermesinin tükenmekte olan enerji kaynaklarına etkisi, karbon emisyonu ve zararlı sera gazı etkilerinin iklim değişikliğindeki rolü açısından ele alındığında oldukça önemli bir kavram haline gelmiştir. Birçok yönden değerlendirilmesi gereken trafik konusu hakkında yapılan çalışmaların daha anlaşılır hale gelmesi açısından literatüre katkı sunulmak istenmiştir. Çalışmanın amacı sinyalize bir kavşak alanı için doğru devre süresinin gerçek zamanlı benzetimi yapılarak optimum süre kullanımının sinyalizasyondan kaynaklanan problemleri azaltmadaki önemini göstermektir. Trafiğin güvenli ve aktif bir şekilde işletilmesinde kavşaklar kritik noktalar olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada Bursa ili için kritik noktalardan biri olan Esentepe Kavşağı çalışma alanı olarak seçilmiştir. Kavşak üzerinde PTV Vissim programı ile 5 farklı senaryo oluşturularak farklı devre sürelerinin performans üzerine etkisi incelenmiştir. Çalışmada performans parametresi olarak kuyruk uzunluğu, ortalama araç gecikmesi, hizmet düzeyi, CO salınımı ve yakıt tüketimi sonuçları dikkate alınmıştır. İlk olarak Vissim programı ile kavşak alanının mevcut durumda sinyal devre süresindeki performans sonuçları değerlendirilmiştir. Simülasyon sonuçları doğrultusunda mevcut durum sinyal sürelerinde yeni bir düzenleme yapılarak performans değerlerinin iyileştiği saptanmıştır. Yeni sinyal düzenlemesine göre devre süresi belirli oranda artırılıp azaltılarak en uygun devre süresi tespit edilmiştir. Webster yöntemi ve simülasyon ile belirlenen optimum sürelerin karşılaştırması yapılmıştır. Çalışma kapsamında ele alınan performans parametreleri mevcut durum ve senaryolar üzerinde karşılaştırılmıştır. Çalışma sonunda bulunan optimum sürenin en iyi performans sonuçlarını verdiği ispatlanarak kavşak performansındaki önemi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Population growth problems are one of the main problems in our country and all over the world. Also, the increase in the urban population has increased mobility in the cities. Vehicle delays, stop and start movements occur from traffic problems and this causes environmental problems as it increases fuel consumption, CO and other harmful emissions. Traffic problems of getting become a crucial concept in terms of fuel consumption effect on limited energy resources and carbon emissions effects and harmful greenhouse gas effects on climate change as much as transportation services. It is aimed to contribute to the literature to make the studies about traffic, which should be evaluated in many ways, become more understandable. The purpose of the study is to simulate the correct cycle time for the signalized intersection area in real-time and to show the importance of using the optimum time in reducing the problems caused by the signalization. In order to ensure operating safe and active traffic, intersections are evaluated as crucial points. In this study, Esentepe Intersection, which is one of the critical points for the city of Bursa, was chosen as the study area. With the PTV Vissim program on the intersection, 5 different scenarios were created and the effect of different cycle times on the performance was examined. In this study, queue length, average vehicle delay, service level, CO emissions, and fuel consumption are considered for performance parameters. First of all, the performance results of the intersection area in the current state of the signal circuit time were evaluated with the Vissim program. According to simulation results, it has been determined that the performance values have improved by making a new arrangement in the current state signal times. Through new signal arrangements, period time was raised and decreased at a determined rate to find out optimum period time. Optimum times determined by Webster's method and simulation were compared. The performance parameters which is examined within the scope of the study were compared on the current situation and scenarios. In conclusion, the study shows that; Optimum time which is found as a result of study is provide the best performance results and has an important effect on intersection performance.