Kent içi sinyalize eşdüzey kavşaklarda sinyalizasyon sisteminin modellenmesi ile trafik akışının iyileştirilmesi
Improvement of traffic flow by modelling the signalization system at grade signalized intersections in the city
  1. Tez No: 512183
  2. Yazar: GÜLSÜM TEKİN KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER KAPANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, Traffic, Transportation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Son yıllarda kentlerde nüfus yoğunluğunun ve trafiğe çıkan araç sayısının hızla artış göstermesiyle birlikte, kent içi ulaşımda trafik akışında yavaşlama ve trafik tıkanmaları ile trafikte zaman kayıpları, ortalama ulaşım hızında azalma ve yakıt tüketiminde artma gibi olumsuz etkiler söz konusudur. Bu olumsuz etkilerinin önemli derece yaşandığı alanlar olan kavşaklar kent içi trafiğinin kontrolünde çok önemli bir role sahiptir. Kent içinde kavşakların kontrolü ise sinyalizasyon sistemleri ile sağlanır. Bir sinyalizasyon sisteminin güvenlikten sonraki en önemli performans kriteri araç gecikmeleridir. Kavşağın performansının yükselmesi ise, ortalama araç gecikme süresinin azaltılmasına bağlıdır. Bu çalışmada, Eskişehir'de trafik yoğunluğunun fazla olduğu Nayman-Kırım komşu kavşakları ele alınmıştır. Kavşak analizi ve modellemesi Avustralya Yöntemine dayanan“Sidra Intersection 7”adlı bilgisayar programı kullanılarak yapılmıştır. Bu yöntemle iki kavşağın ağ yapısı olarak birlikte sinyalize edilmesi durumunda mevcut duruma göre gecikme sürelerinde %42'lik azalış sağlandığı gözlemlenmiştir. Ayrıca komşu iki kavşak arası mesafe ve kavşakların devre sürelerinin kavşaklarda toplam gecikme üzerine etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, with the rapid increase in population density and the number of vehicles in urban traffic, there are negative effects such as slowdown in traffic flow in urban transportation and traffic congestion, time losses in traffic, decrease in average transportation speed and increase in fuel consumption. Intersections, the areas where these negative effects are experienced significantly, play a important role in the control of urban traffic. Control of intersections in the city is provided by signaling systems. The second most important performance criterion for the safety of a signaling system is vehicle delays. The increase in the performance of the intersection depends on reducing the average vehicle delay time. In this study, adjacent signalized intersection with high traffic density in Eskisehir are examined. The intersection analysis and modeling was carried out using the computer program“Sidra Intersection 7”based on Australian Method. With this method, it is observed that when the two intersections are signaled as network, there is a 42% decrease in the delay time according to the current situation. Also, the effect of the distance between the two neighboring intersections and the cycle times of the intersections on the total delay at intersections was investigated.