Ormancılık sektöründe iklim değişikliği ile mücadele ve uyum önlemlerine yönelik algı ve görüşlerin belirlenmesi
Determination of perceptions and opinions on mitigation and adaptation of climate change in forestry sector
- Tez No: 712725
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
İklim değişikliği ve küresel ısınma ile ilgili genel politikalar; azaltım ve karbon tutma kapasitelerinin artırılması ve uyum süreçleri etrafında seyretmektedir. Karasal ekosistemler içinde ormanlar, azaltım ve karbon tutma kapasiteleri ile iklim değişikliği ile mücadelede kilit bir rol oynamaktadır. Küresel ısınma ile mücadelede orman yönetimi ve planlamasında görev alan orman mühendislerinin bilgi düzeyi ve algılarının ölçülmesi, orman planlama stratejilerine bakış açılarının önceliklendirilmesi önem arz etmektedir. Araştırmaya 241 Orman Mühendisi katılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre orman mühendisleri iklim değişikliği ile ilgili bilgi düzeylerinin yeterli düzeyde olduğunu belirtmektedir. İklim değişikliğinin orman kaynaklarına etkisine ilişkin olası değişimler; biyotik ve abiyotik zararların artacağı ve zamanla tür kompozisyonunda değişikliklerin yaşanacağı şeklindedir. Mevcut ulusal ormancılık politikaları iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin önlenmesi konusunda yetersiz bulunmuş, aynı zamanda mevcut bazı politikaların ormancılık uygulamalarına aktarımının da yeterli olmadığı ve iklim değişikliğine uyumun sağlanması için orman kaynakları yönetiminin değişmesi gerektiği görüşü büyük bir çoğunlukla ifade edilmiştir. Karışık meşcerelerin kurulmasının teşvik edilmesi, ağaçlandırmalarda gelecekteki iklime daha iyi uyum sağlayabilecek türlere yer verilmesi ve orman sağlığının izlenmesi en önemli önlemler olarak öne çıkmıştır. Ankete katılan orman mühendislerinin iklim değişikliğinin etkilerini azaltma stratejileri arasında tek karşı çıktığı strateji hasadı artırmadır. Bunun yanında hasadı azaltma ve idare sürelerinin uzatılması da düşük düzeyde destek görmektedir. Elde edilen bulgulara göre, daha çok destek bulan orman yönetim stratejilerinin, mevcudiyeti koruma/devam ettirme hedefleri ile uyumlu olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
General policies on climate change and global warming; mitigation and increasing carbon sequestration capacities and adaptation processes. Within terrestrial ecosystems, forests play a key role in tackling climate change with their mitigation and carbon sequestration capacities. In the fight against global warming, it is important to measure the knowledge level and perceptions of Forest Engineers, who are involved in forest management and planning, and to prioritize their perspectives on forest planning strategies. 241 Forest Engineers participated in the study. According to the results of the study, forest engineers state that their knowledge level about climate change is sufficient. Possible changes in the impact of climate change on forest resources; biotic and abiotic damages will increase and changes in species composition will occur over time. Existing national forestry policies were found to be insufficient to prevent the negative effects of climate change, at the same time, it was stated that the transfer of some existing policies to forestry practices was not sufficient, and that forest resources management should be changed in order to adapt to climate change. Encouraging the establishment of mixed stands, including species that can better adapt to the future climate in afforestation and monitoring forest health have come to the fore as the most important measures. Among the strategies to reduce the effects of climate change, the only strategy that forest engineers who participated in the survey objected to is increasing the harvest. In addition, reducing the harvest and extending the rotation ages are also receiving low support. The findings show that forest management strategies, which find more support, are compatible with the objectives of preserving/maintaining the existence.