3D bioprinting of osteochondral grafts using infrapatellar fat pad derived stem cells
Infrapatellar yağ yastığı kaynaklı kök hücrelerin 3B biyobaskılamayla osteokondral greft üretiminde kullanımı
  1. Tez No: 712728
  2. Yazar: EBRU TALAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR HURİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Doku mühendisliğinde kök hücrelerin kullanımı önemli bir araştırma ve uygulama alanıdır. Sıklıkla tercih edilen mezenkimal kök hücrelerin multipotent karakteri ve çoğalma kapasiteleri bu alandaki kullanımlarının başlıca sebebidir. Son yıllarda liposuction yöntemiyle kolaylıkla elde edilebilir olması ve vücutta bol miktarda bulunması sebebiyle yağ dokusundan elde edilen mezenkimal kök hücrelerle (AL-ASC) yapılan çalışmalar gerek hücresel tedavilerde gerekse doku mühendisliği uygulamalarında hız kazanmıştır. Abdominal lipoaspirata alternatif olarak, diz içinde bulunan infrapatellar yağ yastığından da ASC hücreleri izole edilebilmektedir (IPFP-ASC). Yüksek osteojenik ve kondrojenik farklılaşma kapasitesi gibi özellikleriyle IPFP-ASC hücreleri özellikle kemik ve kıkırdak doku mühendisliği uygulamaları için umut verici bir hücre kaynağıdır. Yaşa bağlı olarak çoğalma ve farklılaşma yeteneklerini kaybetmemeleri nedeniyle ayrıca ileri yaş popülasyonun tedavisi için de önemli hale gelmektedir. Bu çalışmada IPFP-ASC hücrelerinin, AL-ASC hücreleriyle karşılaştırmalı şekilde, tek hücre kaynağı olarak osteokondral greft üretiminde kullanımının doku mühendisliği yaklaşımı ile incelenmesi amaçlanmaktadır. Bunun için 25-40 yaş ve 50-65 yaş olmak üzere iki farklı hasta popülasyonundan izole edilen IPFP- ve AL-ASC'lerin osteojenik ve kondrojenik farklılaşma kapasiteleri değerlendirildi. Aljinat, jelatin ve karboksimetilselüloz içeren hidrojel kombinasyonu ile osteokondral iskele oluşturmak için doku mühendisliğinde giderek artan bir role sahip olan 3D biyo-baskı kullanıldı. Osteokondral iskelenin kıkırdak ve kemik kısmının iç dizaynı sırasıyla kare ve kar deseni olarak tasarlandı. İskelede IPFP- ve AL-ASC'lerin farklılaşmasını indüklemek için, osteojenik için BMP-2 ile yüklenmiş PCL kapsüllerinin kontrollü salımı; kondrojenik için TGF-β ile yüklenmiş PCL kapsüller kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The utilization of stem cells in tissue engineering is an important research and application area. The multipotent characteristics and proliferation capacities of mesenchymal stem cells are the main reasons for their use in this field. In recent years, studies with mesenchymal stem cells obtained from adipose tissue (AL-ASC) have gained importance in tissue engineering applications since it is easily available with liposuction method and abundant in the body. As an alternative to the abdominal lipoaspirate, ASC cells can be isolated from the infrapatellar fat pad in the knee (IPFP-ASCs). With its high osteogenic and chondrogenic differentiation capacity, IPFP-ASCs are a significant cell source, especially for bone and cartilage tissue engineering applications. They also become important for the treatment of the old age population because they do not lose their ability to proliferate and differentiate depending on age. With this thesis, it is aimed to analyze the use of IPFP-ASCs in the production of osteochondral grafts in comparison with AL-ASC cells with tissue engineering approach. For this, osteogenic and chondrogenic differentiation capacities of IPFP- and AL-ASCs isolated from two different patient populations, 25-40 and 50-65 years were evaluated. 3D bioprinting which has an ever-increasing role in tissue engineering was used to form osteochondral scaffold with hydrogel combination including alginate, gelatin, and carboxymethylcellulose. The inner pattern of the cartilage and bone part of the osteochondral scaffold was designed grid and snowflake, respectively. In order to induce the differentiation of the IPFP- and AL-ASCs on the scaffold, controlled release of the PCL capsules loaded with BMP-2 for osteogenic; PCL capsules loaded with TGF-β for chondrogenic were used.