Elma bahçelerinde kırmızı örümcek mücadelesinde avcı akar Neoseiulus californicus ve terpenoid blend QRD-460 kullanımı
Use of predatory mite, Neoseiulus californicus and terpenoid blend QRD-460 for spidermite control in apple orchards
- Tez No: 712727
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Elma yetiştiriciliğinde verim ve kalite kaybına sebep olan çok sayıda hastalık ve zararlı vardır. Kırmızı örümcekler ve elma iç kurtları elma yetiştiriciliğinde ekonomik kayıplara sebep olan zararlıların başında gelir. Bu tez çalışmasında elma bahçelerinde zararlı olan kırmızı örümceklerin mücadelesinde Terpenoid Blend QRD-460 (TBQ) ve avcı akar Neoseiulus californicus (NC) (McGregor)'un ayrı ayrı ve birlikte kullanım etkinliği belirlenmiştir. Bu amaçla Isparta İli Şarkikaraağaç ilçesinde iki farklı elma bahçesinde iki farklı deneme kurulmuştur. Denemeler tesadüf parselleri deneme desenine göre, kontrol, TBQ, 50 NC/ağaç ve TBQ+50 NC olmak üzere 4 karakterli ve 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Çavundur köyündeki deneme kontrol, TBQ, 50 NC/ağaç ve TBQ + 50 NC/ağaç uygulamaları yapılan parsellerde sırasıyla ortalama 8.22, 0.76 ve 0.84 yumurta/yaprak ve 9.24, 2.09 ve 1.07 hd (hareketli dönem: larva+nimf+ergin)/yaprak bulunmuştur. Alcıklar mahallesindeki elma bahçesinde kontrol, TBQ, 50 NC ve TBQ+50 NC/ağaç uygulamaları yapılan parsellerde sırasıyla ortalama 3.38, 0.49 ve 0.71 yumurta/yaprak ve 4.62, 0.71 ve 0.93hd/yaprak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
There are many diseases and pests that cause yield and quality losses in apple cultivation. Red spider mites and codling moths are the main ones among the pests that causes economic losses in apple cultivation. In this study, the efficacy of single and combined usage of Terpenoid Blend QRD-460 (TBQ) and the predatory mite Neoseiulus californicus (NC) (McGregor) in the control of spider mites in apple orchards were determined. For this purpose, two different experiments were established in two different apple orchards in Şarkikaraağaç district in Isparta Province. The trials were established according to the randomized plots design, with 4 characters and 3 replications as untreated, TBQ, 50 NC/tree and TBQ+50 NC applications. In the trial in Çavundur village, untreated, TBQ, 50 NC/tree and TBQ + 50 NC/tree plots have had average of 8.22, 0.76 and 0.84 red spider mite eggs/leaf and 9.24, 2.09 and 1.07 ms (moving stages: larvae+nimf and adult)/leaf, respectively. In the trial in Alciklar district, untreated, TBQ, 50 NC/tree and TBQ + 50 NC/tree plots have had average of 3.38, 0.49 and 0.71 red spider mite eggs/leaf and 4.62, 0.71 and 0.93 moving stages (hd)/leaf, respectively.