Psikojenik erektil disfonksiyonların boşanmalara olan etkisinin adli tıbbi-psikososyal yönlerden incelenmesi
- Tez No: 71273
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
189 VI. ÖZET Cinsel fonksiyon bozuklukları ve Psikojenik Erektil Disfonksiyonlann Boşanmalardaki rolünü Adli Tıbbi ve Psikososyal yönlerden incelemek amacıyla iki aşamalı olarak gerçekleştirdiğimiz çalışmada, dosya taramalarına öncelik verdik. Birinci aşamada 1994-1997 yılları arasında çeşitli nedenlerle Adli Tıp Kurumuna gönderilen dosyalardaki boşanma davasına yol açan organik- psikojenik erektil disfonksiyon vakalarını tespit etmeye çalıştık. Empotans (iktidarsızlık) şüphesiyle cinsel güç tespiti için çeşitli Hukuk Mahkemeleri' nce Adli Tıp Kurumu' na gönderilen toplam 32 vakadan 2'sinde Organik Erektil Disfonksiyon tanısı mevcuttur. ikinci aşama olan vak'a görüşmeleri ve test uygulamaları aşamasında, hastahane poliklinikleri ile alandan seçkisiz olarak belirlediğimiz organik/ psikojenik erektil disfonksiyon vak'alarını deney ve kontrol grubu olarak ikiye ayırarak; yaş, öğrenim durumu, meslek, ekonomik durum ve eşlerin beraberlik süresi özellikleri yönünden karşılaştırdık. Bu karşılaştırmada evli ve boşanmış gruplar, deney ve kontrol grubu olarak kendi aralarında da söz konusu özellikler yönünden analiz edilerek değerlendirilmiştir. Psikometrik analize göre“Erektil Disfonksiyon”lu boşanmış grubun (Erektil Disfonksiyon, Prematüre Ejakülasyon, Dokunma, Kaçınma, Doyum, Sıklık, İletişim) toplam puan ortalamaları, evli gruba göre daha yüksektir. Bir başka ifadeyle Erektil Empotansın; premature ejakülasyon (erken boşalma), Dokunma, Kaçınma, Cinsel Doyum, Sıklık, İletişim gibi cinsel problemlerle birlikte görülme oranı boşanmış grupta daha fazladır (p0.26/ Cinsel doyum yönünden evli grup ortalaması 9.56, boşanmış grup ortalaması 11.30, p>0.48/ Dokunma özelliği yönünden evli grup ortalaması 5.10, boşanmış grup ortalaması 2.13, p0.72'dir). Cinsel problemlerin birden fazla ve birbirine paralel olarak ortaya çıkma durumunu, özellikle evli çiftlerde evlilik ilişkilerinin karmaşıklığına atfedebiliriz. Yaş, her iki (evÜ-boşanmış) grupta önemli rol oynayan bir değişkendir.
Özet (Çeviri)
192 VII. SUMMARY In the study we performed by two stage to investigate the role of sexual function disorders and psychogenic erectile dysfunctions on divorces in the forensic medicine and psycho-social point of views, we gave priority to the file scanning. In the first stage we tried to determine the psychogenic erectile dysfunction cases that causes the divorce case which sent to the Forensic Medicine Institution with various reasons by The years 1994-1997. There exists organic erectile dysfunction identification in the two from the 32 cases that sent to The Forensic Medicine Institution by various law courts for sexual strength determination by the suspicipn*of impotence. In the second stage which is the case negotiations and test applications, we divided the organic/psychogenic erectile dysfunction cases in to two groups as test arid control groups and compared them for the education levels, occupational situations, economical conditions and solidarity periods. In this comparison the married and divorced groups are also evaluated according to the said properties as control and test groups. According to the psychometric analysis, the total point averages (Erectile dysfunction, premature ejaculation, touching, reluctance, sexual satisfaction, frequency, communication) of the“Erectile dysfunction divorced group”are higher than the married group. In other words the erectile dysfunction occurs in the divorced group together with the sexual problems such as premature ejaculation, touching, reluctance, sexual satisfaction, frequency, communication more frequent than the married groups. Erectile dysfunction and reluctance rate in the divorced/living seperate group is higher than the married group (Erectile dysfunction p0.26/sexual unstatisfaction:t. 11.3- p> 0.4 / touching:!. 5.10-p< 0.01/frequency:t. 5.86- p>0.7) of the erectile dysfunction, premature ejaculation, sexual unsatisfaction points out sexual problems in both groups however touching and frequency properties are significantly higher in the married group than the divorced group. We can attribute the condition of the occurrence of the sexual problems more than one and parallel to each other, especially to the complexity of the marriage relations in the married couples. Age in an variable that plays an important role in both groups (married-divorced).