Kasten adam öldürme suçuna yönelmiş ergenler ile suça yönelmemiş ergenlerin benlik saygılarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 71272
  2. Yazar: NAZMİYE ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİKA YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
89 VI-OZET Bu araştırma, kasten adam öldürme suçuna yönelmiş erkek ergenlerin benlik saygılarını araştırmak amacı ile düzenlenmiştir. Betimsel olarak yapılan bu araştırmada temel amacımız, kasten adam öldürme suçuna yönelmiş ve halen cezaevinde tutuklu veya hükümlü bulunan 153 kişi ile öyküsü olmayan 170 kişinin benlik saygılarını karşılaştırmaktır. Ayrıca, sadece kasten adam öldürme suçuna yönelmiş olan ergenlerin sosyo-demografik özellikleri incelenmiştir. Deneklere uygulanan Benlik Saygısı Ölçeği ve Sosyo-Demografik Bilgi Formu'ndan elde edilen bulgulara göre, kasten adam öldürme suçuna yönelmiş erkek ergenlerin benlik saygılarının, öyküsü olmayan ergenlerin benlik saygılarından düşük olduğu yani bu farkın anlamlı olduğu görülmüştür. Deneklerin ilkokul mezunu oldukları, 16 yaş ve üzerinde bulundukları, ailelerinde ve yakın çevrelerinde suça yönelenlerin çoğunlukta olmadığı, suça yönelme nedenlerinin genellikle kişisel olduğu, anne-babalarının birlikte olduğu, ailelerinin iki ve ikiden fazla çocuğa sahip oldukları, apartmanda yaşadıkları, ekonomik durumlarının orta ve üst gelir düzeyinde olduğu ve herhangi bir aile içi şiddete maruz kalmadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
90 VI.SUMMARY This study was implemented to make a research on the self-esteem of male adolescents attempted to kill someone intentionally. This descriptive study aims in essence to make a comparison of the self- esteem between 153 persons, who commited a homicide intentionally and are still detained in prison or condemned for a penalty, and 170 persons with no background history. Additionally, only the social-demographic characteristics of adolescents who committed a homicide intentionally were analyzed According to the findings derived from self-esteem Scale and Social- Demographic Information Form, filled in by the subjects, it is concluded that the self-esteem of male adolescents who comitted a homicide intentionally is lower inferior than those adolescents with no backgraund history, namely that this difference is significant. It is was verified that the subjects are primary schools graduates, they are 16 years old or over, there is no majority of their families and immediate relatives commited a crime, and that they commit in general a crime due to personal reasons, their parents live together, that their families are of two children or more, they live in a flat, and that their income level is between middle and upper curve, and finally that they faced no violence directed by family members