Finansal alanda kullanılan SCADA sistemlerine yapılan siber saldırıların önlenmesi
Prevention of cyber-attacks on SCADA systems used in the financial sector
- Tez No: 712739
- Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT KAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
SCADA sistemler özellikle denetimin kolay olması, haberleşmeyi hızlı sağlaması, verinin ilgili kurumlara iletilmesi, gözlemlenen, haberdar edilen, depolama imkanı sunan akıllı teknoloji ürünleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Sanayiden enerjiye, haberleşmeden bankacılık sistemlerine dek ani müdahale hallerine söz konusu olacak tüm aktivasyonlarından ilgili birimi haberdar eden sistemlerdir. SCADA sistemler parasal sistemlere ilişkin binlerce veriyi depolamaktadır. Bu tezde finansal alanda kullanılan SCADA sistemlerine yapılan siber saldırıların önlenmesi ele alınmıştır. Tezin ilk bölümü giriş bölümü olup, bu bölümde tez konusu hakkında ön bilgilere yer verilmiştir. Tezin ikinci bölümünde siber güvenlik ve siber saldırı türleri, bilgi güvenliği ve SCADA sistemler hakkında genel bilgiler ile SCADA sistemlere ve siber güvenliğe yönelik yapılan önceki çalışmalar hakkında bilgiler verilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde finansal alanda kullanılan SCADA sistemlere yönelik yapılan olası bir saldırı simülasyonu ele alınmıştır. Tezin dördüncü bölümünde ise sistem zafiyetleri ve siber saldırılara yönelik SCADA ağlarının güvenliğini geliştirmek için yapılması gerekenler belirlenmiştir. Son olarak tezin beşinci bölümü sonuçlar bölümü olup bu bölümde tez kapsamında yer alan çalışmalar özetlenmiş ve gelecekteki çalışmalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SCADA systems appear as smart technology products that are easy to control, provide fast communication, transmit data to relevant institutions, observed, informed and provide storage. These are the systems that inform the relevant unit of all activations that may occur in cases of sudden intervention, from industry to energy, from communication to banking systems. SCADA systems store thousands of data on monetary systems. In this thesis, the prevention of cyber-attacks on SCADA systems used in the financial field is discussed. The first part of the thesis is the introduction part, and in this part, preliminary information about the thesis subject is given. In the second part of the thesis, general information about cyber security and types of cyber-attacks, information security and SCADA systems, and previous studies on SCADA systems and cyber security are given. In the third part of the thesis, a simulation of a possible attack on SCADA systems used in the financial field is discussed. In the fourth part of the thesis, what needs to be done to improve the security of SCADA networks against system vulnerabilities and cyber-attacks are determined. Finally, the fifth section of the thesis is the conclusions section and, in this section, the studies within the scope of the thesis are summarized and future studies are included.