Göğüs ve karın bilgisayarlı tomografisinde kullanılan kontrast maddelerin oksidatif stres ve bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkileri
Effects of substances used in chest and abdominal contrast computed tomography on oxidative stress and some biochemical parameters
- Tez No: 712738
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günlük yaşantımızda birçok alanda kontrast madde kullanımının yaygınlaşmış olması, organizma ile kontrast madde ilişkisinin araştırılmasını zorunlu hale getirmiştir. Sunulan çalışmada Abdomen ve Toraks kontrastlı BT çekimi önerilen hastalarda, çekim öncesi ve çekim sonrası meydana gelecek oksidatif stress, pro-inlamasyon belirteçleri ve böbrek hasarının tespitinde kullanılan sistatin C düzeylerinin incelenmesi hedeflenmiştir. BT çekiminde contrast madde olarak omnipaque kullanılmıştır. Çalışmada Van Y.Y.Ü. Tıp Fakültesi Radyoloji Ünitesinde BT çekimine karar verilen Kontrol grubunu sağlıklı 20 birey oluştururken, deneme grubunda toplam 40 adet hasta vardı. Abdomen BT çekimi önerilen 20 hasta ve Thoraks BT çekimi istenen 20 toplam 40 hasta Abdomen ve Toraks Kontrastlı BT grubunu oluşturuldu. Abdomen ve Toraks kontrastlı BT çekimi yapılan ve ilk kan numunesi alınan aynı hastaların bir sonraki gün ikinci kan örnekler alındı hastalarda başta oksidatif stres parametreleri olarak TAC, TOS, OSI spektrofotometrik inflamasyon belirteçleri olarak IL-6, TNF-alfa, IL-18 düzeyleri ve böbrek fonksiyon belirteci olan Sistatin C düzeyleri ise ELİZA cihazı saptandı.
Özet (Çeviri)
The widespread use of contrast material in many areas of our daily life has made it necessary to investigate the relationship between the organism and the contrast material. In the present study, it was aimed to examine the oxidative stress, pro-inflammation markers and cystatin C levels, which are used in the detection of kidney damage, that will occur before and after the extraction in patients for whom CT scan with Abdomen and Thoracic contrast is recommended. Omnipaque was used as a contrast material in the CT scan. In the study, there were 20 healthy individuals in the control group, while there were 40 patients in the experimental group. The abdomen and thorax CT groups were formed for 20 patients for abdominal CT scan and 20 for thorax CT scan. The first blood sample were taken before the Abdomen and Thorax CT scanning, the second blood samples were taken from the same patients the next day. TAC, TOS, OSI spectrophotometric inflammation markers as IL-6, TNF-alfa, IL-18 and kidney marker Cystatin C levels were determined by the ELISA.