Polislik mesleğinin depresyona yatkınlığı açısından incelenmesi
  1. Tez No: 71281
  2. Yazar: ABDULLAH AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN SOKULLU AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
118 7. ÖZET“Polis”deyince genellikle; halkın dirlik, düzen, huzur ve güvenliğini sağlayan kuruluş; bu kuruluşta görevli memur; suç sayılan eylemi ve bu eylemi gerçekleştiren kişiyi araştırıp meydana çıkarmakla görevlendirilmiş kimse anlaşılmaktadır. Yasal ifadesiyle“Polis”; asayişi, toplumun ve kişinin eylem ve işlem güvenliğini, konut dokunulmazlığını, halkın can, mal ve namusunu koruyan, toplumun istirahatini sağlayan, yardım isteyenlerle, yardıma muhtaç olan çocuk, sakat ve güçsüzlere yardım eden, kanun ve tüzüklerin kendisine verdiği görevleri yapan silahlı bir yürütme ve düzenleme gücüdür. Çalışma saatlerinin düzensizliği, hayatm uç noktasındaki kişilerle, suç ve suçlularla karşı karşıya kalma, çatışma ve gerginliklerin sık sık ortaya çıkabileceği bir ortamda çalışma, mensup olduğu organizasyonun kendine özgü özellikleri (etkinlik, otorite, tehlike), sık sık tayin durumları, tatillerde çalışma, sosyal yaşantının sınırlılığı, halkın polise bakış açısının niteliği, haksız kazanç sağlama vb. gibi olgular, polisi psikolojik ve fiziksel açıdan etkilemektedir.119 Polislerin, diğer meslek gruplarında çalışanlara oranla depresyona temayülleri daha fazladır. Duygu-durum bozukluğu olarak adlandırılan depresyonun, özellikle polislerde son zamanlarda artış gösteren intihar olgusunun bir nedeni durumundadır. Meslek olarak birbirine biçimsel açıdan yakınlık gösterdiğini düşündüğümüz polislik ve öğretmenlik mesleğini icra eden, 120 kişilik polis ve öğretmen grubuna, demografik sorulan içeren anket formu, depresif belirti ve depresyon düzeyini ölçen Beck Depresyon Ölçeği, yaşam koşullan içinde sık sık karşılaşılan sorunlara neden olabilecek olgulan içeren, Stres Değerlendirme Formu uygulanmıştır. Her iki meslekteki kişilerin depresyona yatkınlığı incelenmiştir. Araştırmamızdan elde edilen bulgular sonucunda polislerin öğretmenlere oranla daha fazla depresyona yatkın olduklan sonucu ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada: Emniyet Teşkilatının içerisinde Davranış Bilimleri Uzmanlan'nın bulundurulmasının; beden ve ruh sağlığı dengesini bozabilecek her türlü problemlerin azaltılmasına, işe uygun elemanlann seçimine, göreve göre elemanların belirlenmesine ve hazırlanmasına, gerektiğinde ihtiyacı olan her elemana psikolojik destek sağlanmasına kadar her türlü bireysel ve grup olarak Psikolojik Danışma hizmetinin verilmesine, dolayısıyla polislerin mesleklerini severek yapmalarına ve halkla sağlıklı bir diyalog kurmalanna katkıda bulunacağı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
120 SUMMARY The word“police”by and large, suggests an organization which provides and enforces law and order and security in society. İt also means an officer who works in this organization whose main duty is to detect acts which are considered crimes and those who commit these acts. Legally speaking, 'Tolice" means an armed force which protects the action and movement security of individuals and society, inviolable rights of residence, life, goods and decency of people, enables comfort in people and helps children, disabled and the needy. This organization is also a regulating force which functions according to laws and by-laws. Working in an environment where conflicts and tensions can occur anytime, irregular working hours, being face to face with people at the extremes and crime and criminals, the specific features of police department (responsibility-authority-danger), working on holidays, being appointed from one place to another too often, limited social life, the people's attitude towards police,121 not deserved gains (bribe) are amongst the many factors that affect police both physically and spiritually. Police officers are more inclined to having depression in comparison to other professions. Depression which is also called state and emotional disorder, is one of the major factors leading to suicide observed more and more in police officers recently. We have applied a questionnaire form containing demographic questions, Beck Depression Scala which measures depressive symptoms and depression level and Stress Assessment Form which includes common problems in daily life which might lead to stress to a 120 group of teachers and police officers To our belief, being a police officer and being a teacher show formal similarities. We have studied individuals' inclination to depression in both professions. In the light of our findings we came to the conclusion that police officers are more inclined to depression in comparison to teachers. In this study, we have suggested that, employing behavioral scientists in the Police Department will decrease any problems leading to deterioration of physical and mental health, will help to determine and choose right people for jobs, will enable to provide psychological support both individually and as a group.122 Consequently, these specialists can help police officers to do their job more willingly and to form a healthier dialog with community.