Cinsel saldırı mağdurlarının karşılaştığı sorunların değerlendirilmesi
- Tez No: 71282
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. FATİH YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
76 VI. ÖZET Bu çalışma cinsel saldırıya uğramış kişilerin saldın sonrasındaki dönemde karşılaştıkları sorunları belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla Adli Tıp II. İhtisas Kurulu'na yargı organlarınca gönderilen olgulara bir anket formu uygulanmış ve alman cevaplar çeşitli yönlerden irdelenmiştir. Anket uygulanan 120 kişinin yaş aralığı 10-40, yaş ortalaması 16.5 olup, %68.3'ü kadın, %31.7'si erkektir. Bu grubun %41.7'si illerde, %27.5'i ilçelerde, %30.8'i köy ve kasabalarda yaşamaktadır. Görüşme, %83.3'lük bir grupta olay üzerinden bir ayın üzerinde süre geçtikten sonra yapılmıştır. Kadın olguların %89'u olay nedeniyle ilk kez jinekolojik bir muayene yaşamış olduklarını belirtmişlerdir. Cinsel saldırıların %47.5'i evde gerçekleşmiş, bunu %38.3' lük bir oranla ıssız yerler izlemiştir, %64.2'lik bir oranla sanığın mağdurun yakın çevresinden biri olduğu saptanmıştır. Her iki cins mağdur grubunun olayı ilk kez en yüksek oranda (%27.5) anneye söylediği tespit edilmiştir. Mağdurların büyük bir bölümü, ilk başvurduğu resmi kuruluşta kendisine olumlu davranışta bulunulduğunu belirtmiştir. İlk muayene olunan yer %92.5'lik en yüksek oranla hastanelerdir. 120 olgunun %34.2'si 3 kez, %30'u 2 kez, %20'si 4 kez muayene olmuştur. Olguların büyük bir oranına muayene ile ilgili olarak bilgi verilmemiştir.77 Muayene esnasında genellikle 2-3 kişi, bazı olgularda ise 4'ün üzerinde kişi bulunmuştur. Olguların büyük bir bölümü muayene esnasmda doktor ve yardımcı sağlık personelinin kendilerine karşı olumlu bir davranış sergilediklerini belirtmişlerdir. Yüksek orandaki mağdur muayene olduğu ortamın kirli olduğunu ve soyunabilmesi için uygun olmadığını belirtmiştir. Yüksek oranda kişi mahkemede utandığını, sıkıntı duyduğunu ve korktuğunu ifade etmiştir, %65'lik bir orandaki olgu olay sonrasında sosyal çevrelerinin kendilerine karşı davranışlarında değişiklik olduğunu ifade etmiştir Sonuç olarak, ülkemizdeki cinsel saldın mağdurlarının olay sonrasında muayene oldukları ortam şartlarının olumsuzlukları, muayene eden kişilerin konunun uzmanı olmayışı nedeniyle defalarca mağdur oldukları saptanmış ve bu durumun düzeltilmesi için etkili ve acil önlemler alınması gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been performed for determining the problems faced by sexual assault victims. For this aim,the cases who were examined by the 2nd Special Commision of Forensic Science by Law Enforcement Authorities between 19th of February and 29th of September 1997 have been studied and an interwiev form has been applied. The age range of the cases was 10-40 years and mean age was 16.5 years. 68.3% of the victims was female and 31.7% is male. It has been determined that all the cases had been examined more than one times and they hadn't been informed about any of these examinations. The victims mentioned that the place where they were examined was dirty and it was not appropriate for putting off their clothes. 65% of these victims stated that they felt some changes in the approach to them of their social environment. As a result,the data has shown that there are three distinct factors that increas travmatisation in these victims again and again : One of them is the approach and behaviors of their social environment, the others are medical examination and Judgement prosedures.