Evaluation of PCE values at rolling and mountainous terrains on two-lane highways: a case study on Ankara-Eskişehir highway segments
  1. Tez No: 12803
  2. Yazar: TAYFUN SAYARLI
  3. Danışmanlar: DR. CUMHUR AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET PCE DE?ERLERİNİN İKİ -ŞERİTLİ YOLLARDA DALGALI VE DA?LIK ARAZİLERDE İNCELENMESİ : ANKARA-ESKİ ŞEHİR KESİMİNDE ÖRNEK ÇALIŞMA SAYARLI, Tayfun İnşaat Mühendisliğinde Yüksek Lisans Tezi Tez Danışmanı : Öğretim görevlisi Cumhur AYDIN Ocak 1991,, 82 Sayfa Yolların kapasitesi kavramı uzun bir süreden beri araştırılmasına rağmen kapasiteyi etkileyen faktörlerin belirlenmesi yeni incelemeleri gerektirmektedir. Bu çalışmada, binek otomobil eşdeğeri kavramı araştırılmış ve özetlenmiştir. Ayrıca, şehir dışı iki şeritli yollar için hesap yöntemleri 1985 Yol Kapasite El Kitabına göre verilmiştir. İlerideki bölümlerde bu kavramlar Türkiye IIIşartlarında değerlendirilmiştir. Daha sonra, E23 (Ankara- Eskişehir bölümü) iki-Şeritli yolunun iki ayrı bölümünde polis radarı kullanılarak bir örnek çalışma yapılmış ve bu çalışmadan elde edilen veriler basit bir bilgisayar programıyla değerlendirilmiştir. Aynı veriler kullanılarak dalgalı ve dağlık araziler için binek otomobil eşdeğerleri hız modeline göre regresyon analiziyle bulunmuş ve daha sonra 1985 Yol Kapasite Elkitabındaki binek otomobil eşdeğer 1 er iyi e gerçek değerler arasında bir düzenlemenin gerekliliğini göstermek için karşılaştırma yapılmıştır. Anahtar ke 1 ime 1 er : Yo 1 Kapasite El kitabı, Binek Otomobil Eşdeğeri, Eğim, Ağır Vasıta Yüzdesi. Bilim kodu s 624.04.01
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVALUATION OF PCE VALUES AT ROLLING AND MOUNTAINOUS TERRAINS ON TWO-LANE HIGHWAYS: A CASE STUDY ON ANKARA-ESKİ ŞEH İR HIGHWAY SEGMENT SAYARLI, Tayfun M.S. in Civil Engineering Supervisor : Instr. Cumhur AYDIN January 1991, 82 Pages Although, highway capacity concept has been searched for long years, the determination of factors affecting highway capacity needs furthermore detections. In this study, passenger car equivalent concept were investigated and summarized. Additionally, computation procedures for two-lane rural highways were defined according to the 1985 Highway Capacity Manual (HCM). In proceedingchapters, these concepts were evaluated in Turkey conditios. Afterwards, a case study was performed on two seperate segments of E23 (Ankara- Eskişehir section) two-lane highway using the police radar and the data obtained from this study was evaluated by means of a simple computer program. PCE values for rolling and mountainous terrains were found using the same data according to the speed model by regression analysis, and then a comparison was made between the PCE values available in 1985 HCM and the actual ones to show the necessity for a probable adjustment. Key Words : Highway Capacity Manual, Passenger Car Equivalent, Grade, Heavy Vehicle Percentage. Science code : 624.04.01