Experimental study of the balcony with thermal break element
Termal kırılma elemanlı balkonun deneysel çalışması
  1. Tez No: 712820
  2. Yazar: BIKHTIYAR ISMAEL IBRAHIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜCİP TAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Binalardaki uygun yapı, termal verimlilik, sahip olduğu özellikler bakımından modern dünyada kendisinden söz ettirmektedir. Bu bakımdan bir yapıdaki termal köprü-leme önemli bir konu olarak bina boyunca ısı transferini optimize etmek amacıyla iyi düşünülmesi gerekli görülmüştür. Bununla beraber bir binanın dış ve iç havası arasındaki ısı yalıtımını sağlamak için gerekli malzemeyi seçerek binadaki enerji kullanımını en aza indirmek için bir bina inşa etmeyi planlarken, balkonun mimari seçimi önemli bir unsur olarak kabul edilmiştir. Bu bakımdan bu çalışma, ısı kaybını en aza indirmek, yeterli ya-pısal performansa sahip bir balkon inşa etmek için yeni bir ısı bariyeri projesinin ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada, balkon yapımında kullanılabilecek bu yeni termal bloğun üretim süreci tanıtılmış ve termal bloklu bir balkon örneğinin belirli yükler altında analizi ele alınarak yorumlanmaya çalışılmıştır. Yüksek bir dayanıklılığa sahip beton ve yüksek bir dayanıklılığa sahip çelik çubuk köpükten ve normal betondan üretilen bir termal blok tasarlanmaktadır. Bu çalışma içindeki teze ek olarak, numunenin kırıldığı moment kapa-sitesi ve izin verilen yer değiştirme durumunu araştırmak için balkon döşeme numuneleri üzerinde de bir eğilme ve eğme durumu testi uygulanmaktadır. Bu çalışmanın sonucuna göre yalıtım amaçlı yapılan bu işlem, etkin bir şekilde kullanılabilecek, minimum ısı transferine ve yüksek yapısal performansa sahip bir balkonun olması gerekli olan şekli sunulmaya çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
In today's world, proper construction distinguishes itself from the competition based on its thermal efficiency characteristics. Thermal bridging is a great issue and needs to be considered well for the purpose of optimizing heat transfer across a building. Architectur-al choosing of a balcony is considered as an important item when planning to construct a building in order to minimizing the energy usage in building by choosing a necessary material to make the thermal isolation between the outside and the inner air of the build-ing. This study aimed to innovate a new thermal break in order to reduce heat loss and construct a balcony with a sufficient structural performance. This study introduced a pro-duction process of this new thermal block that can be used in the balcony construction and analyzed of a balcony sample with thermal block under certain load. A thermal block produced from a high strength concrete and high strength steel bars foam, normal con-crete. Additionally, a bending test is implemented on the balcony slab samples to investi-gate the moment capacity and allowable displacement at which the sample breaks. In the result of this study a balcony with minimum heat transfer and great structural per-formance investigated which effectively can be used for insulation purposes.