Les alliances stratégiques s'agit-il du succes du point de vue d'une firme alliée? le cas du Turkish Airlines a qualiflyer group et a star alliances
Stratejik ittifaklar üye firma açısından başarı mıdır? Türk Hava Yolları'nın qualiflyer grup ve star alliance içindeki durumu
  1. Tez No: 712831
  2. Yazar: HATİCE RUMEYSA DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LOUIS HEBERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Université de Montréal (Ecole Polytechnique de Montréal)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Havayolu endüstrisi, birçok stratejik ittifakın bulunduğu sektörlerden biridir. Havayollarını bu ittifaklara katılmaya teşvik eden birkaç nedenden bahsetmek mümkündür. Gerçekten de ittifakların havayolları için önemli avantajları vardır. Bu avantajlar, daha geniş bir rota ağına erişim, maliyet düşüşleri, ölçek ekonomileri, kapsam ve yoğunluk, daha iyi yolcu hizmeti sağlamak için koordineli programlar ve fiyatları içerir. Bu ittifakların performansını değerlendirmek biraz karmaşıktır, çünkü bir ittifak bir ortak için başarılı olabilirken diğeri için bir başarısızlık olabilir. Ayrıca bir ortak, ittifakı bazı yönlerden başarı, diğer yönlerden başarısızlık olarak görebilir Dolayısıyla bu süreçteki amacımız, Türk Hava Yolları'nın imzaladığı iki stratejik ittifakın bu firma için ne derece başarı olarak değerlendirilebileceğini anlamaktır.
Özet (Çeviri)
The airline industry is one of the sectors in which there are several strategic alliances. It is possible to note several reasons that encourage airlines to join these alliances. Indeed, alliances have significant advantages for airlines. These benefits include access to a larger route network, cost reductions, economies of scale, scope and density, coordinated schedules and prices to provide better passenger service. Evaluating the performance of these alliances is a bit complex since an alliance can be a success for one partner but a failure for another. Moreover, a partner can consider an alliance as a success in some of its aspects while a failure in other aspects. Thus, our objective in this process is to understand to what extent the two strategic alliances concluded by Turkish Airlines can be considered a success for this firm.