An Analysis of the postmodernist approach to organizations
Organizasyonlara postmodern yaklaşımın bir analizi
- Tez No: 712832
- Danışmanlar: DR. IAN W. KING
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Essex
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Geçmiş on yılda, modernist organizasyon pratikleri postmodernizm teriminin organizasyon analizine girmesi ile sorgulanmaya başlanmıştır. Modernizm ve postmodernizm arasındaki bu güncel tartışma literatürde geçerlilik kazanmış olsa da pratikteki postmodern organizasyonlar hakkında önemli bir çalışma bulunmamaktadır. Bu tez pratikteki postmodern organizasyonların varlığı ile ilgili sahayı araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaç ile, bu tez aynı zamanda organizasyon literatüründeki postmodernizm teriminin manasını sorgulamakta ve literatürdeki postmodernizm teriminin yanlış anlaşılmalarını ve yanlış kullanımlarını ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
Over the past decade, modernist organizational practices have started to be questioned by organizational analysts with the entrance of the term postmodernism into organisational analysis. Even though this current debate between modernism and postmodernism has gained currency in the literature, there is not any significant work about the postmodern organizations in practice. This dissertation aims at discovering the field in relation to existence of postmodern organizations in practice. With this purpose, this dissertation also brings into question the implication of the term postmodernism used in the organizational literature and reveals the misunderstandings and misuses of the term postmodernism in the literature.