Effect of waste glass powder (WGP) on the strength and the mechanical properties of pumice lightweight concrete
Atık cam tozu (ACT) ile hafif betonun mukavemet ve mekanik özellikleri üzerinde etkisi
  1. Tez No: 712830
  2. Yazar: MUNDHER ORAIBI AL-HANDHAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜCİP TAPAN, DOÇ. DR. BARIŞ ERDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Özel bir beton türü olan hafif beton, inşaatla ilgili projelerde tercih edilen diğer beton türlerine göre avantajlı görülmesinin nedeni hem uygun ısıl dirence sahip olması hem de birim ağırlığının düşük olmasıdır. Bu araştırmayla; atık cam tozunun, hafif betonun işlenebilirlik ve sertleştirilmiş özellikleri (basınç, eğilme ve ayrılma mukavemeti dahil mekanik özellikler) ve dayanıklılık özellikleri (su emme, donma ve geçirme gibi) üzerindeki etkisini belirlemektedir. Hafif betonun birim ağırlığını ve işlenebilirliğini Gp dozajı arttırmış olup cam tozu içeriğinin(%0'dan %20'ye kadar) arttırılması ile birim ağırlık yarma çekmesinde ve beton basınç dayanımında artışa yol açmıştır. Cam tozu yüzdesi 0'dan 20'ye yükseldiğinde su emmesi azalmış olup, gözlemlenen maksimum eğilme mukavemet değeri yüzde 20 cam tozu ilavesiyle 2.00 MPa olmuştur. Ayrıca basınç ve yarma çekme dayanımlarının nihai değerleri 15.88 ve 1.61 Mpa olarak elde edilmiştir. GP içeriği %15'i geçtiğinde basınç dayanımı düşer. Hafif beton ve cam tozu kullanılarak, cam tozu içermeyen betona göre, yüksek performansa sahip, daha ekonomik, çevreci ve dayanıklı hafif beton karışımı üretmek mümkündür. Bu şekilde çimento üretimi sırasında karbondioksit emisyonu sorunları da azaltılmış olur.
Özet (Çeviri)
Lightweight concrete is a special type of concrete and it is very important due to its advantages including: having proper thermal resistance and having low unit weight associated with other types of concrete that is used in construction projects. This research determines the influence of waste glass powder on fresh (workability characteristics) and hardened properties (mechanical properties including: compressive, flexural and split tensile strength) and durability properties (water absorption and freezing and thawing) of lightweight concrete.. By increasing, the dosage of Gp increased the unit weight of lightweight concrete and workability.. Moreover, increasing the glass powder content from (0 to 20%) lead to increase in unit weight split tensile as well as concrete compressive strength. Also, water absorbtion was reduced when glass powder percentage increased from 0 to 20. In addition, the maximum value of flexural strength that observed was 2.00 MPa with 20 percent of glass powder addition.The ultimate values of compressive and splitting tensile strength obtained as 15.88 and 1.61 Mpa. Compressive strength decreases when the GP content exceeds 15%. By using glass powder with lightweight concrete, it is possible to produce more economically more environmentally friendly and durable lightweight concrete mix and higher performance than concrete that is free of glass powder, also reduces problems of carbon dioxide emissions during cement production.