Opiyatlara bağımlı kişilerin tedavisinde kullanılan metadon ve metabolitlerin kapiler elektroforez tekniği ile saptanması
- Tez No: 71285
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Bu çalışmada opiyatlara bağımlı kişilerin tedavisinde kullanılan Metadon'un birincil metaboliti olan 2-etiliden-1,5-dimetil-3-3-difenilpirolidin (EDDP)' yi katı faz ekstraksiyon sistemi yardımıyla insan idrarından çekitlendi. Gaz kromotografisi-Kütle spektrometresi (GC/MS) ve Kapiller elektroforez (CE) teknikleri ile nitel ve nicel analizi yapıldı. Vücut sıvılarındaki farmakolojik preparatlardaki ve ele geçirilen yasadışı örneklerdeki uyuşturucuların analizinde gerek kromotografik gerekse elektroforetik tekniklerin uygun teknikler olduğu bilinmektedir. Bu teknikler sayesinde çekitlenen terapötik ilaçların ve idrarın kendi içindeki bileşiklerin analizinde örnek ayrımından sonra veya direkt olarak gittikçe artan bir şekilde uygulama alanı vardır. Bu sonuçlar ışığında; laboratuarımıza gelecek metadon analizi istekli örneğin, öncelikle CE' den tereddüt durumunda ise GC-MS'den geçirilerek analizinin uygun ve güvenilir bir çalışma sistemi olduğu öngörülmüştür. 44
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study 2-ethyl-1,5-dimethyl-3-3-diphenil pirolidene (EDDP) the first line metabolite of methadone which is used in treatment of opiate addict people is extracted in human urine by the solid phase extraction system. Quantitative and qualitative analyses were performed by gas chromatography- mass spectrometry (GC-MS) tecniques, It is well known that chromatographic as well as electrophoretic tecniques are appropirate for analyses of addictive materials in body fluids, pharmacologic preparations and obtained illegal materials. These tecniques have found a large field of practic in extraction of theropatic drugs and analyses of urinary components. In light of these results are proposed that it is proper and releable to detect the material in methadone, previously by CE and if suspicion exists by GC-MS. 45