Sedasyonlu ve sedasyonsuz rutin üst gastrointestinal sistem endoskopisi sırasında pulse oksimetri düzeyindeki değişiklikler ve oksijen satürasyonunu etkileyen faktörler
- Tez No: 164848
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET DURSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Üst gastrointestinal sistem endoskopi işlemi için premedikasyon yaygın olarak kullanılmaktadır. Premedikasyon için daha çok benzodiazepinler ve opiatlar tercih edilmektedir. Üst gastrointestinal sistem endoskopi işlemi sırasında pulse oksimetri ile izlem kolay olup hasta ve hekim için yararlı bir uygulamadır. Özellikle endoskopi işlemi sırasında ortaya çıkabilecek aritmi ve oksijen desatürasyonu gibi klinik sorunların erken tam ve müdahalesine imkan tanır. Günümüzde bilinçli sedasyon için en sık kullanılan ilaç midazolam' dır. Midazolam, sedatif özelliğinin yanında anksiyolitik ve amnezik etkisi ile de tercih edilmektedir. Amnezi, özelikle sık tekrarlanan prosedürlere karşı hastalan çok daha fazla toleranslı kılar. Anksiyolitik etkinin de katkısı ile prosedür sonrası ortaya çıkabilecek olan stres önlenmiş olur. Bizim çalışmamızda olgular, rastgele örnekleme yoluyla iki gruba ayrıldı. Birinci grup olgulara normal endoskopik prosedür, ikinci grup olgulara ise İ.V. midazolam ile sedasyon uygulandıktan sonra endoskopi prosedürü uygulandı. Midazolam ile yapılan premedikasyonun ve endoskopi işleminin kendisinin oksijen satürasyonu üzerine etkileri araştırıldı. Sonuç olarak istatistiksel açıdan anlamlı olmayan oksijen desatürasyonlanmn (birinci ve ikinci grupta bazal oksijen satürasyonu ortalaması: % 97, birinci ve ikinci gruptaki en düşük oksijen satürasyonu ortalaması: % 95 idi. İki grup arasında bu ortalamalar yönünden fark bulunmadı: p> 0.05, Tablo 3,8) endoskopi işleminin kendisine bağlı olabileceği düşünüldü. Nitekim yaş, cinsiyet, kan hemoglobin düzeyi, bazal nabız ve endoskopi süresi gibi faktörlerin premedikasyon uygulanan ve premedikasyon uygulanmayan olgularda oksijen satürasyonu üzerine etkileri saptanmadı ( p> 0.05, Tablo 3,4,5,8).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Premedication is frequently used during upper gastrointestinal system endoscopy. Benzodiazepines and opiats are most preferred drugs for this purpose. Observation with pulse oxymetry during upper gastrointestinal system endoscopy is simple and useful for both patient and physician. Especially it leads physician to recognise clinical manifestations such as arrhythmia and oxygen desaruration during endoscopy process, moreover shows the way to studies concerning correlations between such complications and endoscopy. Recently midazolam is the most applied agent for conscious sedation. Midazolam is preferred for its anxiolytic and amnesic effects in addition to sedation. In particularly patients exposed to persistent procedures benefit from amnesia. By the influence of anxiolytic effect, post-procedure stress can be avoided. In our study, cases were classified into two groups by randomised sampling method. Ordinary endoscopy procedure for the first group and endoscopy procedure following sedative midazolam implementation was carried out for the second group. The influence of premedication done by midazolam and endoscopy itself on oxygen saturation was questioned. Consequently, oxygen desaruration that represents no statistically significant difference (the average of base oxygen saturation amount was %97, and the average of lowest oxygen saturation amount was %95 in both groups; p>0.05, Table 3,8) was associated with endoscopy procedure itself. Meanwhile factors like age, sexuality, blood hemoglobin levels, pulse and endoscopy duration were found to have no significant influence on oxygen saturation both on patients with or without premedication (p>0.05, Table 3,4,5,8).