Sentetik uyarıcılardan metamfetamin ve Metilendioksimetamfetamin'in vistar tipi sıçan idrarında kapiler elektroforez ve gaz kromotografisi/kütle spektrometresi ile tayini
  1. Tez No: 71287
  2. Yazar: BESTAMİ ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
78 ÖZET Bu çalışmada, sentetik uyarıcılardan MDMA ve Metamfetamin 'in sıvı - sıvı xtraksiybn yardımıyla çekitlenmesiyle elde edilen çekitlerin CE ve GC-MS teknikleri ıracılığıyla nicel ve nitel analizleri yapıldı. Bilindiği gibi CE ve GC-MS teknikleri biyolojik materyallerde organik bileşiklerin izli bir şekilde analizine büyük ölçüde olanak sağlamaktadır. Materyal koruma aktörleri ve enjeksiyon öncesi çalışma standardları uygun koşullarda sağlandığı ürece analiz sonuçlarının güvenilirliğinin tartışılmaz olduğu bir gerçektir. GC-MS ' in nitel analizde CE ' den daha hassas ve tekrarlanabilir olduğu görüldü, licel analizde ise manuel gerçekleştirilen çalışmadan dolayı meydana gelebilecek ataların giderilmesi için otomasyona gidilmesi gerektiği görülmüştür. Bu bilgiler ışığında ; araştırma merkezimize Amfetamin ve amfetamin türevi raddelerden MDMA ve Metamfetamin içerdiği tahmin edilen herhangi bir materyal eldiğinde ilk hamlede CE,teyid maksadıyla ise GC-MS çalışması yapılarak sonuca idilmesi mümkün olacak ve güvenilir analizler ortaya çıkarılacaktır.
Özet (Çeviri)
79 SUMMARY : In this study ; extracts of syntetic stimulant MDMA and Metamphetamine by Jquid-Liquid Extraction were analyzed qualitatively and quantitatively via CE and GC- AS techniques. It's well known that CE and GC-MS techniques fascilitate the rapid analyses of >rganic compound in biologic material. As long as material protection (preservation) actors and preelection standard are in appropriate condition, the reliability of results )f the analyses is unguestionable. it has been seen that GC-MS is more sensitive and reproducable than CE in lualitative analyses automation is necessary due to errors arising in manuel >xperiments. In the light of these data, when a material possibly containing amphetamine or :'s derivative like MDMA and Metamphetamine is delivered to our research center irstly CE than GC-MS analysis (for double - checking ) would results in reliable inalysis.