Study of a multivariate technique for the search of single top-quark production with s = 8 tev in the cms experiment at cern
Cern'deki cms denetinde √s=8 tev ile tekli üst kuark üretimi araştırmaları için çok değişkenli bir yöntem üzerine bir çalışma
- Tez No: 712885
- Danışmanlar: DR. LUCA LİSTA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Università degli Studi di Napoli Federico II
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Yüksek Enerji Fiziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez, CERN'deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nda bulunan CMS deneyinde 7 ve 8 TeV'de ağırlıklı olarak s-kanalındaki Parçacık Fiziğinin son araştırmalarında en ilgiçn fiziklerden biri olan tekli üst kuark üretimi üzerinedir. S-kanalındaki tekli üst kuark üretiminin tesir kesiti ölçümleri, çok değişkenli tekniklerden olan İtelenmiş Kara Ağaçları (Boosted Decision Trees, BDT) yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, BDT ayrıştırıcı çıktısının s-kanalı topolojisinde daha anlamlı olabilesi için değişkenler yeni bir geri bildirim mekanizmasıyla seçilmiştir. Aygıtsa ve kuramsal sistematik belirsizlikler dikkate alınmış ve çok değşikenli teknik için bu geri bildirim mekanizmaso, sinyalin bu sistematik belirsizlikere de duyarlı olup olamayacağına göre optimize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis is on the single top-quark production mainly in s-channel in the CMS experiment of the LHC at CERN at 7 and 8 TeV, one of the most interesting physics şn the recent searches in Particle Physics. The cross-section measurement of the single top-quark production on s-channel is to be performed by Boosted Decision Trees (BDT) method of the multivariate technique. In this work, the variables are chosen with a new feedback mechanism in order to have the output BDT discriminant more sensible to the s-channel topology. The instrumental and theoretical systematic uncertainties are considered and the feedback mechanism for multivariate technique is optimized whether the signal could be sensitive to the systematic uncertaineties, as well.