Bilişim teknolojileri eğitiminde proje tabanlı öğrenme yaklaşımının ilköğretim 7.sınıf öğrencilerinin eleştirel düşünme becerilerine, kazanımlarına ve problem çözme düzeylerine yönelık algılarına etkisinin incelenmesi
Analysing the effect of level towards critical thinking skills, perception of acquisition and problem solving skills of 7th grade primary school in the project-based learning approach to information technology education
  1. Tez No: 712917
  2. Yazar: PINAR MIHCI TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada Bilişim Teknolojileri dersinde Proje Tabanlı Öğrenme yaklaşımının ilköğretim 7.sınıf öğrencilerini eleştirel düşünme becerilerine, kazanımlarına ve problem çözme becerilerine yönelik algılarına etkisi incelenmiştir. Araştırmaya deney(n=17) ve kontrol (n=17) grupları olarak toplam 34 öğrenci katılmıştır. Deney grubu öğrencilerine proje tabanlı öğrenme yaklaşımı uygulanırken, kontrol grubu öğrencilerine anlatım ve uygulamadan oluşan geleneksel yöntem uygulanmıştır. Araştırmada nitel ve nicel yöntemler birlikte kullanılmıştır. Öğrencilerin kazanımlarına ve problem çözme becerilerine yönelik algılarını, eleştirel düşünme becerilerini analiz etmek için ön test ve son test kontrol gruplu deneysel desen; süreç ile ilgili düşüncelerini belirlemek için gözlem ve görüşmeler yapılmıştır. Araştırmada deney grubu öğrencileri ile kontrol grubu öğrencileri arasında problem çözme düzeylerine yönelik algıları ve eleştirel düşünme becerileri açısından deneysel işlem öncesi ve deneysel işlem sonrası fark olup olmadığını test etmek için non-parametrik analiz yöntemlerinden ilişkisiz ölçümler için Mann – Whitney U ve Wilcoxon ĠĢaretli Sıralar testlerinden; öğrencilerin konu ile ilgili kazanımlarına yönelik algılarını ve sürece ilişkin görüşlerini analiz etmek için de frekanslardan yararlanılmıştır. Öğrencilerin kazanımlarına yönelik algılarını belirlemek amacıyla Bilgilerimi Sunuyorum çalışma yaprağı, problem çözme düzeylerine yönelik algılarını belirlemek amacıyla Problem Çözme Becerileri Envanteri, eleştirel düşünme becerilerini belirlemek amacıyla Cornell Eleştirel Düşünme Testi ve öğrencilerin görüşlerini belirlemek amacıyla da Öğrenci Görüş Belirleme Formu uygulanmıştır. Çalışma sonucunda, proje tabanlı öğrenme yaklaşımı uygulanan deney grubu öğrencilerinin uygulama öncesi ve sonrası kazanımlarına ve problem çözme düzeylerine yönelik algıları, eleştirel düşünme becerileri açısından son uygulama lehine anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Geleneksel öğrenme yaklaşımının uygulandığı kontrol grubu öğrencilerinin uygulama öncesi ve sonrası eleştirel düşünme becerilerine ve problem çözme düzeylerine yönelik algıları açısından anlamlı bir farklılığa rastlanamamıştır. Deney grubu ve kontrol grubu öğrencilerinin uygulama sonrasında kazanımlarına, problem çözme düzeylerine yönelik algıları ve eleştirel düşünme becerileri açısından karşılaştırıldığında deney grubu lehine farklılıklar bulunmaktadır. Öğrenciler, bu süreçte pek çok çevre sorununun olduğunu fark etmişler, bu sorunları gözlemleyip çözüme ulaştırmak için çeşitli araştırmalar yapmışladır. Ayrıca öğrenciler sunum programını kullanabilmeyi, sunum hazırlamayı, internette araştırma yapmayı ve ulaştıkları bilgiler arasından doğru ve güvenilir olanları seçmeyi öğrenmişlerdir. Proje tabanlı öğrenmenin öğrenciler üzerinde pek çok olumlu etkiye sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, Project-Based Learning in Informational Technology course approach for primary 7th grade student critical thinking skills, perceptions of their acquisition and problem solving impact are searched. Research experiments (n = 17) and control (n = 17) groups of 34 students participated as subjects. While The experimental group students are being applied to the project-based learning approach, a control group of students from the application of expression and the traditional methods were applied. Qualitative and quantitative research methods were used together. Students' perceptions towards their acquisition and problem solving skills, critical thinking to analyze pre-test and post-test control group experimental design, process-related observations and interviews to determine their thoughts have been made. Study the experimental group students and control group students in critical thinking and perceptions of problem solving skills in terms of experimental procedure before and after the experimental procedure difference whether to test non-parametric analysis of the methods for measurements unrelated Mann - Whitney U and Wilcoxon Rank test marked the students to the subject and as long as their perception towards the achievement of the vision was to analyze the use of the frequency. Students“Bilgilerimi Sunuyorum”issue-related skills to determine whether Bilgilerimi Sunuyorum worksheets, problem solving levels to determine whether the Problem Solving Skills Inventory, critical thinking skills to determine whether the Cornell Critical Thinking Test, and students' opinions to determine whether the students say Determination Form at Application. Work as a result, project-based learning approach applied to the experimental group students before and after the application for the critical thinking, perception of acquisition and problem solving skills are concerned, the last application in favor of significant differences were found. Traditional learning approaches applied to the control group students before and after the application of critical thinking and perceptions of problem-solving skills could not be found no significant differences.Experimental group and control group after application, critical thinking, perceptions of acquisition and problem solving skills in favor of the experimental group were compared in terms there are significant differences. Students in this process of environmental problems that many had noticed this problem and solution observation of various studies are done to solve them. In addition, students have learned to use the presentation program, to prepare presentations, to do research on the internet and accessible from the information and to choose the correct and reliable ones. It can be said that Project-based learning on students have many positive effects.