Understanding the change in intelligence organizations: An institutional framework
İstihbarat örgütlerinde yaşanan değişimi anlamak: Kurumsal bir çerçeve
  1. Tez No: 712940
  2. Yazar: AHMET ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUQTEDAR KHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Delaware
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 368
Özet
Bu tez temel olarak, istihbarat örgütlerinin neden ve nasıl değiştiğini açıklamayı amaçlamaktadır. İstihbarat örgütlerinin geçirdiği dönüşüm, genellikle örgütsel araştırmalar, bürokrasi çalışmaları ve istihbarat çalışmaları kapsamında incelenmiştir ve hiçbir zaman araştırmanın birincil odağı olmamıştır. Bu tez, istihbarat örgütlerinin geçirdiği dönüşümü açıklamaya yönelik yeni ve kapsayıcı bir bakış açısı sunmaktadır. Daha spesifik olmak gerekirse, istihbarat örgütlerinin geçirdiği dönüşümü tetikleyen üç faktör olduğunu savunmaktadır: yıkıcı olaylar (ulusal şoklar), dış tehditler ve iç tehditler. Buna ek olarak devletlerin yönetim şeklinin, istihbarat örgütlerinin ne şekilde değişeceğini etkilediğini de savunmaktadır. İstihbarat örgütlerinin farklı yönetim şekilleri içerisinde geçirdiği dönüşüm toplamda on iki olay ve üç vaka altında incelenmiştir. Bunlar; yıkıcı olaylar olarak 11 Eylül saldırıları, 15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi ve Soğuk Şavaş'ın Sonu; dış tehditler olarak, 2010 sonrasında yaşanan Rus saldırganlığı, Suriye İç Savaşı, 2010 sonrasında Ukrayna'da yaşanan karışıklık ve IŞİD'in ortaya çıkması; iç tehdit olarak 1990'larda ABD'de yurtiçinde gelişen terörizm, Çeçen terörizmi ve PKK'dır. Her vaka için olayların arka planı, resmi istihbarat belgeleri, üst düzey politika yapıcıların ve istihbarat yetkililerinin açıklamaları ve mevcut veriler incelenmiştir. Buna ek olarak, dokuz ulusal güvenlik uzmanıyla mülakat gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen bulgular, bu tezde sunulan kurumsal çerçevenin öngörülerini doğrulamaktadır. Yapılan analiz, yıkıcı olayların, devlet yönetim şeklinde bakılmaksızın, istihbarat camiasında anlamlı bir dönüşüm yaşanmasına yol açtığını göstermiştir. Bu dönüşüm ABD'de daha yavaş, Rusya'da daha hızlı ve Türkiye'de hibrit bir şekilde gerçekleşmiştir. Geleneksel dış tehditler, devletin yönetim şekli ne olursa olsun geleneksel bir değişime yol açsa da devlet dışı aktörlerden kaynaklı dış tehditler, ABD'de yavaş bir dönüştürücü değişim, Rusya'da hızlı bir geleneksel değişim ve Türkiye'de ise hibrit bir değişim yaşanmasına neden olmuştur. Son olarak iç tehditler, ABD'de geleneksel ve yavaş bir değişime, Rusya'da hızlı bir dönüştürücü değişime ve Türkiye'de hibrit bir değişime yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
The central goal of this dissertation is to explain why and how intelligence organizations change. The transformation of intelligence organizations often examined under organizational studies, bureaucracy studies, and intelligence studies and has never been a primary focus of research. This dissertation brings a new and overarching perspective to explain the transformation of intelligence organizations. To be more specific, it argues that three factors trigger the change in intelligence organizations: cataclysmic events, external threats, and domestic threats. Further, this dissertation also argues that regime type determines how intelligence organizations change. In order to explore the transformation of intelligence organizations within different regimes, I study twelve events under three cases: 9/11, 15th July 2016 Coup Attempt and the end of the Cold War as cataclysmic events; Russian aggression after 2010, Syrian Civil War, and Ukraine Conflict after 2010, and the emergence of ISIS as external threats; and domestic terrorism in the US in the 1990s, PKK, and Chechen terrorism in the 1990s as domestic threats. For each case, I study the background of events, official intelligence documents, statements of senior policymakers and intelligence officials, and available data. Also, I conduct interviews with nine national security experts. The findings confirm the predictions of the institutional framework presented in this dissertation. The analysis demonstrated that cataclysmic events led to a major transformation in the intelligence community regardless of regime type. However, this transformation occurred 1) slower in the US, 2) quicker in Russia, and 3) in a hybrid way in Turkey. Furthermore, even though traditional external threats led to regular change regardless of regime type, non-state external threats led to 4) a slow transformative change in the US, 5) a quick regular change in Russia, and 6) a hybrid change in Turkey. Last, domestic threats led to 7) slow regular change in the US, 8) a quick transformative change in Russia, and 9) a hybrid change in Turkey.